Ks. Piotr Bajor: Ten pontyfikat zmienił bieg historii

grob sw. Jana Pawla II

– Warto przywoływać dla współczesnych słuchaczy cały kontekst wyboru Jana Pawła II na stolicę Piotrową, który być może staje się niezrozumiały dla pokolenia ludzi młodych, którzy żyją w pełnej wolności w innym kraju po 89 roku – mówi dla radia RDN Małopolska ks. Piotr Bajor z Watykańskiej Dykasterii Kultury i Edukacji.

Jak podkreśla, dzień 16 października 1978 roku jest takim symbolicznym momentem, w którym w przestrzeń świata Kościoła wchodzi człowiek, który zmienia bieg historii.

– Jan Paweł II potrafił nadać kierunek Kościołowi, historii i swoją osobowością, swoimi walorami, które wyniósł z Polski, potrafił zmienić Kościół. Pierwsze co rzuca się w oczy to to, że jako biskup, kardynał przybywający do Rzymu był osobą, do której wszyscy lgnęli, garneli się. Każdy chciał się z nim spotkać. To był już ten znak jego wartości, którą nosił w sobie, którą była zdolność jednoczenia ludzi pochodzących z różnych stron świata, z rożnych kultur i z różnymi światopoglądami.

Grób św. Jana Pawła II jest każdego dnia otoczony jest wiernymi – dodaje ks. Piotr Bajor.

– Przez cały dzień to właściwie jest miejsce, w którym gromadzą się ludzie na modlitwie, więc jest to symbol jednoczenia. To symbol, który jest nam bardzo potrzebny. To jest znak, który tutaj powstaje, bo modlą się tutaj ci ludzie, którzy nie pamiętają pontyfikatu, pierwszych lat pontyfikatu. To są ludzie młodzi, którzy nie przeżyli tego dnia 16 października 1979 roku.

Uroczystości rocznicowe, wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski, organizuje Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej. Ponadto, z inicjatywy duszpasterstwa polonijnego zgromadzonego przy kościele św. Stanisława BM oraz Fundacji Jana Pawła II w Watykanie, zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących rocznicy oraz liturgicznemu wspomnieniu św. Jana Pawła II, które przypada 22 października.

Exit mobile version