Od północy aż do zakończenia niedzielnych wyborów parlamentarnych i ogólnokrajowego referendum trwa cisza wyborcza oraz referendalna. Oznacza to, że w tym czasie zabroniona jest m.in. wszelka agitacja na rzecz kandydatów i referendum.
Zgodnie z wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej, w trakcie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień oraz rozpowszechniać materiałów wyborczych.
Jak informowała na antenie RDN Małopolska komisarz wyborczy Tarnów I Katarzyna Tutaj, osobami, które łamią ciszę wyborczą będzie się zajmować policja.
– Jeżeli chodzi o wszelkie przypadki naruszenia ciszy wyborczej, to oczywiście Delegatura Krajowego Biura Wyborczego czy Okręgowa Komisja Wyborcza nie jest władna w podejmowaniu żadnych działań w tym zakresie. Dlatego wszystkie przypadki naruszania ciszy wyborczej należy zgłaszać bezpośrednio do organów do tego uprawnionych, czyli do policji. Natomiast jeżeli chodzi o kary, to najczęściej jest to grzywna, ale to jest już kwestia właściwych organów.
Za złamanie ciszy wyborczej grożą wysokie kary grzywny, nawet do 20 tysięcy złotych. Z kolei za publikację sondaży – od 500 tysięcy złotych nawet do miliona złotych. Państwowa Komisja Wyborcza przekazuje, że organy wyborcze nie dokonują ocen i nie prowadzą postępowań w sprawach naruszenia ciszy wyborczej lub referendalnej. Ta kwestia wyłącznie należy do organów ścigania i sądów.
Jednocześnie PKW informuje, że zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach nie stanowi agitacji wyborczej, co oznacza, iż dozwolone jest prowadzenie działań o takim charakterze po zakończeniu kampanii wyborczej przez podmioty nieuczestniczące w wyborach i pod warunkiem, że działania te są wolne od wszelkich elementów agitacji wyborczej.
Inaczej się ma kwestia z agitacją na rzecz referendum. Tutaj jednak występuje już zakaz.
– Zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w referendum jest natomiast elementem kampanii referendalnej, ponieważ frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie tzw. ciszy referendalnej
– przekazuje w swoim komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza.
Cisza wyborcza i referendalna potrwa do godziny 21 w niedzielę (15.10), czyli do czasu zakończenia wyborów. Warto jednak pamiętać, że głosowanie może zostać wydłużone z powodu nadzwyczajnych wydarzeń, co automatycznie spowoduje wydłużenie ciszy wyborczej.