Posiadanie ważnego dokumentu tożsamości oraz konkretne zaznaczenie kandydata i opcji referendalnej – to podstawowe warunki, które trzeba spełnić, by nasz głos w wyborach był ważny i liczył się w ostatecznym rozrachunku.
Już w najbliższą niedzielę, 15 października, odbędą się wybory parlamentarne dodatkowo połączone z ogólnopolskim referendum. Oznacza to, że w lokalu wyborczym otrzymamy trzy karty do głosowania. Nie ma obowiązku odbierania wszystkich kart. Możemy odmówić przyjęcia którejkolwiek. Zostanie to wówczas zanotowane.
By jednak przystąpić do głosowania trzeba mieć ze sobą ważny dokument potwierdzający tożsamość. Jak mówiła w Pulsie Regionu komisarz wyborczy Tarnów I Katarzyna Tutaj, bez tego wydanie kart nie będzie możliwe.
– Jeżeli chodzi o wyborców, to tak jak w każdej akcji wyborczej, oczywiście muszą wziąć ze sobą dokument tożsamości. Musi to być dowód osobisty, albo ewentualnie inny dokument ze zdjęciem, przy pomocy którego ponad wszelką wątpliwość można było ustalić, że ten wyborca, który stoi przed komisją wyborczą, to właściwa osoba. Tak jak w poprzednich wyborach będzie można skorzystać z aplikacji mObywatel.
Zanim przystąpimy do aktu głosowania warto również wiedzieć, w jaki sposób zaznaczyć na karcie swojego kandydata, by głos się liczył.
– W kwestii ważności głosów w wyborach do Sejmu, oczywiście oddajemy głos na jedną listę. Jeżeli chodzi o kandydatów, na jednej liście możemy postawić znak 'X’ w kratce przy nazwisku kilku kandydatów natomiast głos zaliczy się temu, który zajmuje najwyższą pozycję. Natomiast jeżeli chodzi o wybory do Senatu, ważny jest głos oddany na jednego kandydata, czyli stawiamy znak 'X’ przy nazwisku tylko jednej osoby
– informuje Katarzyna Tutaj.
Jak jednak dodaje komisarz wyborczy, trochę inaczej wygląda sprawa z referendum, gdzie każde pytanie będzie liczone osobno.
– W stosunku do referendum, ponieważ mamy cztery pytania, każde z nich będzie traktowane jako oddzielna sprawa. I tutaj kwestia ważności czy nieważności głosu przedstawia się w ten sposób, iż obwodowe komisje wyborcze będą musiały każde pytanie rozpatrzyć oddzielnie. Głos ważny jest wtedy, kiedy postawimy znak 'X’ w kratce albo na 'TAK’, albo na 'NIE’, w stosunku do każdego pytania. Oczywiście może zdarzyć się tak, że na karcie referendalnej będzie głos ważny, a także i głos nieważny, bo np. wyborca może oddać głos nieważny na jedno z pytań, a na pozostałe już oddać ważny.
W niedzielę lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 21.00. Z kolei przez cały weekend (od północy w piątek do godz. 21 w niedzielę) będzie obowiązywała cisza wyborcza. Oznacza to, że zabroniona jest wszelka agitacja wyborcza, zarówno w Internecie, jak i w przestrzeni publicznej. Osobom, które będą łamały ciszę wyborczą grożą wysokie kary grzywny, nawet do 20 tysięcy złotych. Z kolei kara za zbyt wczesne opublikowanie wyników wyborów czy referendum może sięgać 1 miliona złotych.
Posłuchaj rozmowy w Pulsie Regionu z Katarzyną Tutaj: