Zdewastowane skały Brodzińskiego i Kamień Grzyb zostały oczyszczone

Projekt bez nazwy 22

fot. fb Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego

Spreje, farby, lakiery i kredy. Skały Brodzińskiego z Lipnicy Murowanej i Kamień Grzyb z Nowego Wiśnicza są systematycznie zabrudzane przez wandali.

Oczyszczaniem skałek zajął się Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego Oddział w Tarnowie.

– Skałki, które poddaliśmy czyszczeniu w przeszłości zostały dość mocno zamalowane różnego rodzaju sprejami, farbami, kredami. Sporządzając plan ochrony dla parku krajobrazowego został właśnie taki problem zidentyfikowany i określono zadanie ochronne polegające na czyszczeniu tych skałek z napisów. A teraz realizując te zadania z planu ochrony postanowiliśmy do tego działania przystąpić

– mówi mgr Piotr Buglewicz Kierownik Zespołu Ochrony Przyrody w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oddział w Tarnowie.

Skałki zostały oczyszczone metodą piaskowania na sucho.

– To są dwa miejsca. Jedno to był pomnik przyrody kamienie Brodzińskiego w gminie Lipnica Murowana, a drugie miejsce to rezerwat przyrody Kamień Grzyb w gminie Nowy Wiśnicz. Skałki zostały poddane piaskowaniu na sucho. To jest taka metoda, która jest bardzo bezpieczna, najmniej inwazyjna ze wszystkich dostępnych metod, ponieważ używamy tylko suchego piasku, którym ta wierzchnia warstwa jest usuwana, gdzie są farby i lakiery. W przyszłości myślę, że będziemy jeszcze przystępować do takich działań. Na terenie Parków Krajobrazowych naszego pogórza jest dużo form skalnych zbudowanych z piaskowca i w różnych miejscach są napisy. Oczywiście w mniejszym stopniu są te skałki zapisane, niż te, które już oczyściliśmy. Myślę, że będziemy w przyszłości podejmować takie działania w miarę potrzeby.

Piotr Buglewicz apeluje, aby nie dewastować skałek i przypomina o karach, które grożą za to wandalom.

– Po pierwsze chciałem zauważyć, że niszczenie tych skał to jest łamaniem zakazów, które obowiązują do tych form ochrony przyrody i czyny te podlegają karze aresztu, albo karze grzywny nawet do pięciu tysięcy złotych, więc to jest myślę jeden z powodów, dla których nie warto tego robić. Drugi powód jest oczywisty, są to walory estetyczno- przyrodnicze, ponieważ te skały są pokryte porostami, które są niszczone w ten sposób i walory estetyczne są zaburzone. Tak że gorąco apeluję o to, żeby odwiedzać miejsca, robić im zdjęcia, ale ich nie dewastować, a wyrazy choćby miłości, które tam się znajdowały można przesłać w inny sposób niż dewastując skały piaskowcowe.

Skałki Brodzińskiego do obecnej postaci formowały się przez kilkaset tysięcy lat i znajdują się na pograniczu miejscowości Lipnica Murowana oraz Rajbrot. Powstawanie samych skał zajęło około 65 milionów lat. Rezerwat przyrody Kamień Grzyb znajduje się we wsi Połom Duży w gminie Nowy Wiśnicz.

 

Exit mobile version