W zatrważającym tempie rośnie liczba dzieci i młodzieży, które trafiają do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Dlatego po wyborach musimy postawić na zdrowie psychiczne Polaków – mówił w audycji Słowo za Słowo starosta bocheński oraz kandydat do Senatu w ramach Paktu Senackiego Adam Korta.
W wtorek, 10 października, przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Adam Korta alarmował, że statystyki powiatowych poradni psychologiczno-pedagogicznych są zatrważające, dlatego powinna się zmienić polityka państwa w tym względzie.
– Widzimy, że w zatrważającym tempie narasta liczba młodzieży i dzieci, którzy do tych poradni w powiecie bocheńskim trafiają. Dane statystyczne, które pokazują ile młodych ludzi w skali naszego kraju targnęło się na swoje życie i ile zrobiło to skutecznie pokazują, że musimy w skali całego kraju podjąć właściwe działania. Musimy postawić na zdrowie Polaków, a szczególnie na to zdrowie psychiczne. Musimy przyporządkować o wiele większe środki po to, żeby tym osobom z tymi problemami pomóc, bo one same sobie nie poradzą.
Propozycją kandydata do Senatu jest zwiększenie środków z budżetu państwa, które są przeznaczane na psychiatrię, bo uważa on, że jest ona jedną z najbardziej poszkodowanych i niedofinansowanych dziedzin służby zdrowia.
Starosta podkreślał, że zatrważające statystyki dotyczą także powiatu bocheńskiego, stąd samorząd podjął działania, aby utworzyć na swoim terenie Centrum Zdrowia Psychicznego.
– Zleciliśmy opracowanie dokumentacji projektowej na przebudowę, rozbudowę starego budynki stacji pogotowia ratunkowego, bo chcielibyśmy aby tam powstało Centrum Zdrowia Psychicznego. Liczymy na nową unijną perspektywę i środki z niej, które są tam przypisane na tego typu centra. Jeśli uda się je pozyskać to w ciągu najbliższych kilkunastu lub kilkudziesięciu to mam nadzieję, że taki budynek oddamy do użytku. On będzie mógł służyć mieszkańcom Bochni i całego powiatu, tym właśnie, którzy te dysfunkcje zdrowotne, depresje, i inne problemy, nawet te związane z targnięciem się na swoje życie mają.
Jeżeli przeżywasz trudności na tle psychicznym lub chcesz pomóc osobie, która je przeżywa, możesz skorzystać z bezpłatnych numerów pomocowych:
• 800 70 2222 – Całodobowy telefon dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym
• 800 12 12 12 – Całodobowy, dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
• 116 111 – Całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
• 116 123 – Całodobowy telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
• 112 – Całodobowy numer alarmowy w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia