Nie trzeba mieć góry gotówki, by w Tarnowie otrzymać własne M. Wystarczy chęć do pracy i zadeklarowanie przeprowadzenia remontu. W poniedziałek, 16 października, rusza dziewiąta już edycja programu 'Mieszkanie za remont.
Jak mówił w Pulsie Regionu prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie Bernard Karasiewicz, tym razem dostępnych dla najemców będzie niemal dwadzieścia lokali.
– Planowaliśmy przekazać 19 mieszkań, niemniej jednak ostatecznie na listę trafiło 18. Te mieszkania znajdują się w różnych częściach miasta, m.in. na ul. Brodzińskiego, Krakowskiej, Lelewela, Najświętszej Marii Panny, Skowronków, Szczepanika czy Waryńskiego. Są to mieszkania w większości dwupokojowe plus kuchnia. Powierzchniowo – największe od prawie 78 mkw do najmniejszego, które ma 32 mkw.
Aby ubiegać się o przyznanie mieszkania komunalnego w ramach tego programu należy zadeklarować przeprowadzenie w nim nieraz generalnego remontu.
– Mieszkania są w niezłym stanie, niemniej jednak wymagają zainwestowania pewnych środków – myślę, że od parunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zakresy remontów są różne i dotyczą np. wymiany kanalizacji, spraw związanych z malowaniem, posadzkami, a często też wymianą drzwi
– informuje Bernard Karasiewicz.
Rodziny, które chcą zdobyć 'Mieszkanie za remont’, składają wnioski i dostają punkty. Nie wszyscy jednak mogą ubiegać się o przyznanie takiego lokalu, gdyż trzeba spełniać określone warunki.
– Są trzy podstawowe kryteria, czyli osoby chętne muszą zamieszkiwać na terenie Tarnowa, posiadają odpowiedni dochód i nie mają spełnionych warunków mieszkaniowych, to znaczy że nie może się starać o mieszkanie osoba, która posiada lokal lub do niego prawo na terenie miasta i powiatów ościennych
– dodaje prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.
Podania można będzie składać od 16 października przez miesiąc w budynku MZB. O przyznaniu mieszkania, oprócz jak największej liczby punktów, decyduje również data złożenia wniosku. W przypadku uzyskania takiego samego wyniku oraz dnia złożenia, będzie decydowało losowanie.
Następnie zostanie podpisana ze stroną umowa na pół roku i w tym czasie należy przeprowadzić remonty. Najemca wykonuje remont na własny koszt, bez zwrotu poniesionych nakładów, ale korzysta ze zwolnienia z wpłaty kaucji mieszkaniowej. Ponadto jest zwolniony z czynszu w okresie wykonywania remontu. Po tym okresie następuje podpisanie umowy na czas nieoznaczony, tzn., że takie mieszkanie można dziedziczyć.
Druki oraz wykaz mieszkań do remontu można będzie pobrać ze strony internetowej MZB i na parterze budynku spółki.
Szczegółowe informacje o zasadach udziału w programie uzyskać można w Miejskim Zarządzie Budynków przy ul. Waryńskiego 9, telefonicznie: 14 621 93 81 do 82 wew. 106.
Posłuchaj całej rozmowy z Bernardem Karasiewiczem w Pulsie Regionu: