Rusza XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta

carmen

fot. csm.pl

’Czas życia, wartość życia’ to hasło przewodnie tegorocznego, XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca 'Scena Otwarta’. Na scenie zaprezentują się teatry ze Słowacji, Polski i Ukrainy. W programie festiwalu także konkurs choreograficzny 'My dance’.

Festiwal zainauguruje 7 października 'Carmen’ w wykonaniu Państwowego Teatru Tańca w Koszycach.

Jak mówi dyrektor festiwalu Karolina Wójs, to dramatyczna historia z hiszpańskim kolorytem.

– Pokazuje kobiece piękno, siłę męską i wszystko to co dzieje się w tym aspekcie relacji damsko-męskich i ku czemu one prowadzą. Na pewno historia, która mówi o uniwersalnej prawdzie, o losie, o przeznaczeniu. Znakomicie zatańczone. Tutaj na scenie blisko 30 artystów, którzy wywodzą się z tańca klasycznego. W tym spektaklu zobaczymy i elementy baletu klasycznego, będzie balet nowoczesny, będzie ukłon w stronę tańca hiszpańskiego, bo 'Carmen” z tym nam się znakomicie kojarzy.

XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca 'Scena Otwarta’ rozpocznie się w Centrum Sztuki Mościce 7 października i potrwa do 31 października. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa multimedialna 'Performance Dance’.

Szczegółowy program: KLIKNIJ TUTAJ

'Carmen to mocna, dramatyczna historia, mająca w sobie hiszpański koloryt, złożoność relacji i ich rozwój, pokazująca wpływ społecznych konwenansów a wszystko to zakończone dramatem… Lubię połączenie teraźniejszości i historii, kontrowersyjne sytuacje ale też rzeczy pewne i niezmienne. Muzyka Szczedrina jest dla mnie takim pewniakiem – dobrą bazą dla twórczości teatru tańca. Brakowało mi w niej jednakże aspektu przyziemności, pasji i przestrzeni niezbędnych do zgłębienia tego tematu. Po długich poszukiwaniach natrafiłem na muzykę grupy Deep Forest, która wypełniła lukę w bazie stworzonej przez Szczedrina. Łącząc twórczość Szczedrina i Deep Forest 'przygotowałem” grunt, na którym starałem się przedstawić Carmen, jej pasję, zwykłość i wolność, a także jej całą wiejską społeczność w jak najbardziej przekonujący sposób.

Stworzyłem historię czterech głównych bohaterów – Carmen, José, Escamillo i Micaeli – omijając kilka postaci z noweli P. Meriméi. Katalizatorem ich fatalnych wyborów jest Śmierć. Oczywiście podstawy słynnej historii pozostały niezmienne’.

/ Andrej Šoth, Dyrektor Główny Państwowego Teatru w Koszycach /

Exit mobile version