’Czas życia, wartość życia’ to hasło przewodnie tegorocznego, XII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca 'Scena Otwarta’. Na scenie zaprezentują się teatry ze Słowacji, Polski i Ukrainy. W programie festiwalu także konkurs choreograficzny 'My dance’.
Festiwal zainauguruje 7 października 'Carmen’ w wykonaniu Państwowego Teatru Tańca w Koszycach.
Jak mówi dyrektor festiwalu Karolina Wójs, to dramatyczna historia z hiszpańskim kolorytem.
– Pokazuje kobiece piękno, siłę męską i wszystko to co dzieje się w tym aspekcie relacji damsko-męskich i ku czemu one prowadzą. Na pewno historia, która mówi o uniwersalnej prawdzie, o losie, o przeznaczeniu. Znakomicie zatańczone. Tutaj na scenie blisko 30 artystów, którzy wywodzą się z tańca klasycznego. W tym spektaklu zobaczymy i elementy baletu klasycznego, będzie balet nowoczesny, będzie ukłon w stronę tańca hiszpańskiego, bo 'Carmen” z tym nam się znakomicie kojarzy.
XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca 'Scena Otwarta’ rozpocznie się w Centrum Sztuki Mościce 7 października i potrwa do 31 października. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa multimedialna 'Performance Dance’.
Szczegółowy program: KLIKNIJ TUTAJ
'Carmen to mocna, dramatyczna historia, mająca w sobie hiszpański koloryt, złożoność relacji i ich rozwój, pokazująca wpływ społecznych konwenansów a wszystko to zakończone dramatem… Lubię połączenie teraźniejszości i historii, kontrowersyjne sytuacje ale też rzeczy pewne i niezmienne. Muzyka Szczedrina jest dla mnie takim pewniakiem – dobrą bazą dla twórczości teatru tańca. Brakowało mi w niej jednakże aspektu przyziemności, pasji i przestrzeni niezbędnych do zgłębienia tego tematu. Po długich poszukiwaniach natrafiłem na muzykę grupy Deep Forest, która wypełniła lukę w bazie stworzonej przez Szczedrina. Łącząc twórczość Szczedrina i Deep Forest 'przygotowałem” grunt, na którym starałem się przedstawić Carmen, jej pasję, zwykłość i wolność, a także jej całą wiejską społeczność w jak najbardziej przekonujący sposób.
Stworzyłem historię czterech głównych bohaterów – Carmen, José, Escamillo i Micaeli – omijając kilka postaci z noweli P. Meriméi. Katalizatorem ich fatalnych wyborów jest Śmierć. Oczywiście podstawy słynnej historii pozostały niezmienne’.
/ Andrej Šoth, Dyrektor Główny Państwowego Teatru w Koszycach /