Rachunki za prąd z poślizgiem. Kwoty zwalają z nóg

294573302 1215973112523818 6894878246755865230 n

fot. archiwum RDN

Mieszkańcy regionu po kilku miesiącach przerwy otrzymują rachunki wyrównawcze za prąd. Kwoty sięgają kilkuset złotych. Osoby, które interweniują w tej sprawie w RDN Małopolska mówią, że rozliczenia za prąd z Tauronu, mocno nadszarpną ich domowe budżety.

Słuchacze zwrócili się do RDN Małopolska z informacją, że przez dłuższy czas nie otrzymywali rachunków za prąd, zarówno w formie listownej, jak i elektronicznej. Kiedy próbowali dzwonić do dostawcy otrzymywali informację, że prognozy są weryfikowane i tworzone od nowa, dlatego zostali poproszeni o zachowanie cierpliwości.

Po kilku miesiącach (w niektórych przypadkach przekraczających nawet kwartał), prognozy w końcu przyszły, ale razem z rachunkiem wyrównawczym za poprzedni okres. Mieszkańcy mówią, że kwota dosłownie zwalała z nóg, ponieważ do zapłaty mieli nawet 600 złotych.

Poprosiliśmy dystrybutora o wyjaśnienie tej sytuacji. Jak przekazał nam rzecznik prasowy Tauron Sprzedaż Daniel Iwan, opóźnienia były związane z regulacją taryf.

– Wszyscy klienci otrzymają faktury uwzględniające oszczędności wynikające z Tarczy Solidarnościowej. Wymagało to dostosowania systemów bilingowych do wymogów ustawowych. W ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej limity zużycia energii, do których ceny będą zamrożone, zostały zwiększone. Wszystkie gospodarstwa domowe korzystają z zamrożonych cen do limitu zużycia 3000 kWh. W przypadku wystąpienia skumulowanej płatności, każdy z klientów może skorzystać z rozwiązań ułatwiających płatności.

W celu zmniejszenia rachunków klienci mogą zwrócić się do dystrybutora o np. wyrażenie zgody na płatność ratalną. Każda taka prośba będzie rozpatrywana indywidualnie i zależna od podanych przez spółkę warunków.

Jednocześnie Tauron przekazuje, że istnieje możliwość jednorazowego obniżenia rachunku dla gospodarstw domowych o 125 zł. Wystarczy spełnić jeden z kilku wymogów podanych na stronie internetowej dystrybutora. Jednym z nich jest przejście na e-fakturę.

– Wybierając elektroniczną fakturę zamiast papierowej klienci oszczędzają rocznie trzy hektary lasu, czyli blisko 1500 drzew. W minionych latach dzięki klientom, którzy już zdecydowali się na przejście na e-faktury uniknięto drukowania ponad 13 milionów faktur. Przejście na e-fakturę, to także jeden z najłatwiejszych do spełnienia warunków uzyskania obniżki za prąd o ponad 125 zł w ramach rządowego rozwiązania

– zachęca Daniel Iwan.

Z obniżki można skorzystać do 15 grudnia 2023 roku. Szczegóły można naleźć na stronie internetowej Tauronu.

Szczegóły: KLIKNIJ TUTAJ

Exit mobile version