Wprowadzenie
Każdy uczeń ósmej klasy szkoły podstawowej ma przed sobą dwa ogromne wyzwania – pierwszy duży i ważny egzamin w swoim życiu – egzamin ósmoklasisty – oraz wybór szkoły średniej. W szczególności druga ze wskazanych zagwozdek może nastręczyć niemało zmartwień i nerwów. Od wyboru szkoły średniej bezpośrednio zależy cała zawodowa przyszłość młodego człowieka. Już w tak młodym wieku musi dokonać wyboru, czy wybrać liceum, czy też skorzystać z oferty szkół przygotowujących do zawodu. Jednocześnie warto odnotować, że sama procedura związana z naborem do szkół ponadpodstawowych jest nie lada wyzwaniem – odbywa się na podstawie określonych z góry reguł. Dlatego też, w celu zdjęcia ciężaru polegającego na konieczności zapoznania się z zasadami rekrutacji, po krótce w niniejszym artykule zostaną przedstawione podstawowe informacje na temat aplikowania do szkół ponadpodstawowych w 2023 i 2024 roku.
Limit aplikacji
Co do zasady, każdy uczeń ósmej klasy szkoły podstawowej może złożyć swą aplikację do maksymalnie 3 szkół ponadpodstawowych. Istnieją oczywiście wyjątki – niektóre samorządy odmiennie określają te limity (zazwyczaj całkowicie je znosząc). Na przykład w Krakowie lub w Warszawie nie ma żadnego limitu aplikacji – swój akces można złożyć do praktycznie wszystkich szkół ponadpodstawowych. Niemniej w szczególności uczniowie pochodzący z niewielkich ośrodków miejskich winni dwa razy przemyśleć, gdzie złożyć aplikację – jeżeli dana osoba chce się dostać do liceum, warto złożyć stosowny wniosek przynajmniej do dwóch takich szkół. W przypadku niepowodzenia w jednej, może akurat uda się w drugiej. W przypadku złożenia aplikacji wyłącznie do jednego, w przypadku braku przyjęcia, trzeba będzie wybrać szkołę innego rodzaju. Co istotne – limit aplikacji dotyczy szkół, a nie klas. W związku z tym można wybrać więcej niż jeden profil – jako pierwszy wybór można wskazać matematyczno-fizyczny, a jako drugi (rezerwowy) – językowy lub humanistyczny.
Proces rekrutacji
Sam proces rekrutacji co prawda nie jest szczególnie skomplikowany, aczkolwiek warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego przebieg. Można go bowiem podzielić na parę zasadniczych części: otwarcie rekrutacji – złożenie wniosku, uzupełnienie wniosku o stosowne dokumenty, uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wynikach uzyskanych na egzaminie ósmoklasisty oraz publikacja ostatecznej listy kwalifikacyjnej. Samo podanie do szkoły ponadpodstawowej obejmuje wniosek o przyjęcie, zaświadczenie o wynikach z egzaminu ósmoklasisty oraz świadectwo ukończenia ósmej klasy. W przypadku szkół o profilach zawodowych dodatkowo mogą być wykonane zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania danego – wybranego – zawodu. Obecnie praktycznie wszędzie rekrutacje odbywają się zdalnie – jedynie trzeba donieść oryginały dokumentów do szkół. Nawet po ogłoszeniu ostatecznych list kwalifikacyjnych, kuratorzy oświaty poszczególnych województw publikują informację o szkołach, w których prowadzone będą rekrutacje uzupełniające. Generalnie nie ma więc możliwości, żeby nie dostać się nigdzie – gdzieś na pewno będzie wolne miejsce.
Przydatne wskazówki
Na pewno wybór szkoły ponadpodstawowej winien zostać podjęty po przeprowadzeniu względnie dokładnego rozeznania na temat szkół w danej miejscowości. Warto dopytać (lub poprosić o pomoc rodziców), jaki jest poziom w danej placówce, w czym się specjalizuje, poczytać wyniki egzaminów maturalnych czy też wybrać się na dni otwarte w celu zobaczenia jej na własne oczy. Co istotne, naprawdę nie warto wybierać szkoły znacznie oddalonej od miejsca zamieszkania – trzeba mieć na uwadze, że trzeba będzie do niej dojeżdżać przez najbliższe przynajmniej 4 lata. Codzienna podróż autobusem godzinę w jedną stronę z pewnością zmieni się w prawdziwą katorgę i odbije się na wynikach w nauce. Trudno uczyć się w środkach komunikacji publicznej. Wybór szkoły w pobliżu miejsca zamieszkania pozwala również zająć się działalnością pozalekcyjną – uczęszczać na zajęcia sportowe, na lekcje języków obcych, czy choćby na korepetycje z interesujących przedmiotów. Pamiętać trzeba, że niezależnie od wybranej szkoły – czy to prestiżowej, brylującej w rankingach, czy też relatywnie słabszej – nabyta wiedza zależy wyłącznie od chęci i poświęconego nauce czasu. Absolutnie po każdej szkole można się dostać na intratne kierunki studiów.
Podsumowanie
Wyrazić należy nadzieję, że niniejszy artykuł choć trochę uspokoi każdego ucznia (i rodzica) nieśpiącego po nocach z powodu stresu związanego z wyborem szkoły. Należy zaznaczyć, że warto wybrać placówkę względnie blisko swojego miejsca zamieszkania, aby nie tracić zbyt dużo czasu na codzienne dojazdy. A po szkole można bez problemu korzystać z korepetycji, które z łatwością znajdzie się na stronie internetowej BUKI i znajdź korepetytora już dzisiaj!