Przyszli lekarze z Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu będą szkolić się w wirtualnym laboratorium [ZDJĘCIA]

ans laboratorium011

Uczelnia zaprezentowała we wtorek (3.10) pomieszczenia i technologie, jakie udostępni studentom 1-szego roku w siedzibie Centrum Kardiologii Inwazyjnej, Elektroterapii i Angiologii Intercard w Nowym Sączu. Wirtualne Laboratorium Serca i Naczyń jest wzorowane na laboratoriach anatomicznych czołowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Studenci będą uczyć się tu anatomii – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jerzy Sadowski, kierownik Katedry Kardiologii i Kardiochirurgii ANS w Nowym Sączu.

– Studenci będą mogli uczyć się tutaj na obrazach wirtualnych. Są to obrazy przestrzenne w związku z tym, można przybliżyć studentom wszystkie narządy bardzo precyzyjnie, muszę powiedzieć, że znacznie lepiej niż podczas sekcji lekarskiej.

Do kształcenia przyszłych lekarzy wykorzystane zostaną nowe technologie. Jak zaznacza Adriana ZłohodaHuzior, dyrektor Centrum Badań, Rozwoju i Innnowacji Intercard, jest to bardzo duży zakres różnego rodzaju nowinek technicznych.

– Nie opiera się na pojedynczej technice wizualizacji 3D, ale gromadzi pełne spektrum, począwszy od stereoskopii, poprzez wizualizacje wirtualnej rzeczywistości, rzeczywistości rozszerzonej i mieszanej.

Wirtualna nauka wzbudza jednak obawy, bo uczyć mają się tu studenci, którzy w przyszłości będą wykonywać bardzo odpowiedzialny zawód. I chociaż współcześnie lekarze wykorzystują już wirtualną rzeczywistość do przeprowadzania operacji, to wciąż w większości wykonywane są one bez jej użycia, czyli w realu.

Rektor ANS dr hab. inż. prof. ANS – Mariusz Cygnar podkreśla, że zajęcia praktyczne będą odbywać się też w tradycyjnym prosektorium. Studenci będą musieli jednak jeździć na zajęcia do Radomia.

– Powiedziałem, że w cudzysłowie odległym Radomiu, bo to jest wyłącznie 260 km w jedną stronę. Te zajęcia są tak zorganizowane dla naszych studentów, żeby nie były uciążliwe. Przewidujemy pięć wyjazdów w jednym semestrze i trzy w semestrze drugim. To przede wszystkim jest integracja naszych studentów z innym ośrodkiem naukowym.

Pozostałe praktyki będą odbywać się w sądeckim szpitalu, a także w ośrodku Intercard. Z kolei dr hab. n. med. prof. ANS Ryszard Gajda, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ANS w Nowym Sączu, dodaje, że osoby, które teraz zaczynają naukę, mają około 13 lat na zdobywanie praktycznej wiedzy.

– Takim praktycznym nauczaniem zawodowym jest specjalizacja po studiach. Sześć lat studiów odbędzie tutaj, siódmy rok stażu podyplomowego i sześć lat specjalizacji. Tam już student ma pełną możliwość współdziałania ze swoim nauczycielem, aby dokształcać się i kształcić praktycznie.

Dodaje też, że rozwój kierunku medycznego czy badań naukowych wpłynie też na rozwój uczelni. Profesor liczy na to, że w kolejnych latach ANS będzie mogła znów podnieś rangę i zostać Akademią Sądecką, a później Uniwersytetem.

Dodajmy, że studenci rozpoczęli już w poniedziałek (2.10) pierwsze zajęcia w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Oficjalna inauguracja zaplanowana jest na piątek (6.10). Na uruchomionym w tym roku kierunku lekarskim uczy się 50 osób.

Exit mobile version