Ta jednostka ma zwalczać wszelkie patologie i przejawy przestępczości za murami zakładów karnych i ma stanowić dodatkową tamę dla różnego rodzaju przestępstw. Tak o nowym Wydziale Zamiejscowego Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej w Tarnowie mówił w programie Słowo za Słowo poseł Piotr Sak.
Polityk Suwerennej Polski podkreślił, że nowa jednostka to jeden z filarów reformy więziennictwa. Odpowiada za wykrywanie przestępstw popełnionych przez osadzonych lub tymczasowo aresztowanych, którzy przebywają w zakładach karnych i aresztach śledczych.
– Przede wszystkim ma ona zajmować się przeciwdziałaniem przestępstwom okołowięziennym. Są to przede wszystkim czyny w postaci pewnych niesnasek, które się wiążą z jakimiś pobiciami, ale też np. próbami wniesienia różnych materiałów, które mogą mieć wpływ na proces, na matactwo, na kluczenie w postępowaniu. Ostatnio jeden z adwokatów został przeszukany i okazało się, że miał pewne materiały, które miały na celu przekazywanie informacji innym osadzonym, więc to pokazuje, że jest to ważne. To ma stanowić dodatkową tamę w ramach jakichś patologii, które mogą się zdarzyć.
Poseł Piotr Sak podkreślił sukces Tarnowa w staraniach o utworzenie tej jednostki, ponieważ walczyły o to także inne miasta: Kraków, Rzeszów i Kielce.
Tarnowski inspektorat będzie miał w swojej pieczy jednostki penitencjarne nie tylko województwa małopolskiego, ale także podkarpackiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.