Gaude Mater Polonia uroczyście wybrzmiało w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a to oznacza, że rok akademicki 2023/2024 został oficjalnie zainaugurowany na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Naukę na wydziale rozpocznie 130 studentów świeckich, sióstr zakonnych i kleryków, którzy w trakcie przygotowania do kapłaństwa również studiują teologię. Poza tym naukę na dwuletnich podyplomowych studiach umożliwiających naukę religii w szkole rozpocznie łącznie 40 nauczycieli
40 studentów studiów stacjonarnych to osoby świeckie, z czego niemal jedna czwarta to osoby będące na pierwszym roku.
Wśród nich jest małżeństwo Anna i Łukasz Kozioł, które zdecydowało się wspólnie spróbować swoich sił na teologii.
– Poważna decyzja o tym, aby rozpocząć te studia zapadła w tym roku, bo obiecałam Bogu, że jeśli przeżyję trudną operację to przyjdę tutaj i tak właśnie się stało. Pociągnęłam przy tym ze sobą swojego męża – mówi Anna. Robimy kolejny krok razem z Bogiem, On kiedyś sprawił, że otworzyliśmy własną poradnię, a teraz zaprowadził nas tutaj – dodaje Łukasz.
Wśród 90 kleryków jest dwunastu, którzy rozpoczęli pierwszy rok formacji w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Wojciech Błoniarz z parafii św. Mikołaja Biskupa w Żegocinie mówi, że już od dłuższego czasu czuł, że Bóg powołuje go do kapłaństwa, dlatego od razu po maturze wstąpił do seminarium.
– Przez ten czas tutaj pragnę dalej rozeznawać, czy Pan Bóg mnie do tego powołuje. Studia to nowa perspektywa dla mnie, cieszę się, że tutaj jestem, idę w to z odwagą i mam nadzieję, że będzie wszystko w porządku i mój poziom nauki będzie takim, który pozwoli mi później wypełniać obowiązki i temu wszystkiemu podołać. Jest we mnie wielka radość, ale pojawia się też lęk, jednak cieszę się, że tu jestem i chcę iść tą drogą.
Podczas uroczystości był obecny rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, który mówił do przyszłych teologów, że muszą być malarzami, którzy będą malować świat cnotami Chrystusa, które będą mogli poznać podczas studiów.
Mówił także w rozmowie z RDN Małopolska, że teologia jako dyscyplina nauki jest dziś nadal bardzo potrzebna, bo tak jak to robi od wielu wieków, stoi przed trudem odpowiedzi na trudne pytania dotyczące przyszłości świata.
– Teologia ma dziś przed sobą bardzo trudne pytania, a nadal jest bardzo ważna, bo to królowa wszystkich nauk. Dziś teologia powinna wejść między inne nauki, zachowując swoją tożsamość i być, tak jak zawsze, nauką o Bogu. Powinna jednak pójść w stronę innych nauk, które jej potrzebują. Jest wiele trudnych pytań dotyczących bioetyki, fizyki, czy np. sprawę sztucznej inteligencji, o której wszyscy chyba już mówią. To są pytania, które stają także przed teologami i myślę, że obecny czas to bardzo dobry moment dla teologii, właśnie dlatego, że musimy spojrzeć na sprawę przyszłości.
Dziekan WTST ks. dr hab. Marek Kluz, prof. UPJP2 podkreślał w rozmowie z reporterem RDN Małopolska, że to duża radość, iż studia teologiczne nadal cieszą się zainteresowaniem, bo świat potrzebuje teologów, a w szkołach jest coraz więcej miejsc pracy dla katechetów świeckich.
– Cieszymy się z tego, że są chętni aby studiować teologię, bo potrzebujemy dziś nie tylko mądrych ludzi, ale także tych wierzących, ludzi Kościoła, którzy będą dawać piękne świadectwo chrześcijańskie w swoim życiu. Potrzebujemy także tych, którzy będą wspomagać kapłanów w ich pracy, choćby poprzez naukę religii. Dlatego na naszym wydziale są studia magisterskie o dwóch specjalnościach: kapłańskiej i katechetyczno-pastoralnej. Naszą wielką radością jest także to, że rozpocznie się druga edycja podyplomowych studiów teologiczno-katchetycznych dla nauczycieli.
Podczas uroczystości zarówno alumni I roku, jak i świeccy złożyli studenckie ślubowanie. Inaugurację zakończył bp Andrzej Jeż, który skierował do wszystkich uczestników specjalne słowo i wręczył nowym studentom indeksy.
W auli Wyższego Seminarium Duchownego, wśród zaproszonych gości, znaleźli się przedstawiciele wielu uczelni wyższych, władze samorządowe oraz służby mundurowe. W inauguracji wziął również udział dyrektor Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz ks. dr hab. Jan Bartoszek, który jest wykładowcą na WTST.
Rozpoczęty rok akademicki będzie szczególnym dla Wydziału Teologicznego w Tarnowie, który będzie obchodził w przyszłym roku 20. rocznicę powstania.