Będzie modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, a także oddziału ginekologiczno-położniczego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dębicy. Szpital otrzymał łącznie 13 milionów złotych rządowego dofinansowania na kompleksowy remont.
Osiem milionów z Ministerstwa Zdrowia trafi na przebudowę dębickiego SOR-u. Jak mówił w programie Słowo za Słowo starosta dębicki Piotr Chęciek, środki pozwolą m.in. na wymianę sprzętu i budowę windy.
– To będzie rzeczywiście spora inwestycja. Przede wszystkim budowa nowej windy dla pacjentów, termomodernizacja tej części budynku, a także wyposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w wiele nowoczesnego sprzętu, niezbędnego do ratowania życia i zdrowia. To jest niebagatelna kwota, która oczywiście przysłuży się rozwojowi tego oddziału, a przede wszystkim wpłynie na poprawę możliwości ratowania ludzi. SOR jest miejscem, gdzie powinny trafiać osoby z poważnym zagrożeniem życia i zdrowia, dlatego opieka tam, zwłaszcza na oddziale intensywnej terapii, musi być na najwyższym poziomie.
Szpitalny Oddział Ratunkowy to niejedyna część dębickiego szpitala, na którym wkrótce rozpoczną się prace. Również ma zmienić się oddział ginekologiczno-położniczy. Pięć milionów złotych na remont powiat dębicki otrzymał w ramach dofinansowania z Polskiego Ładu dla obszarów popegeerowskich.
– Tych dzieci rodzi się w Dębicy dużo, choć niestety coraz mniej. W ostatnich latach było 1 000-1 200, a w ubiegłym roku było już poniżej tysiąca. Jest to powszechny trend, ale jeszcze w dębickim szpitalu dzieci na świat przychodzi dużo, dlatego będziemy robić wszystko, żeby warunki dla matek, odwiedzających, samych dzieci, ale także personelu były jak najlepsze
– dodaje starosta dębicki.
W ostatnich miesiącach sporo mówiło się o kiepskiej kondycji finansowej Zespołu Opieki Zdrowotnej. Jednak Piotr Chęciek na naszej antenie przekonywał, że szpital powoli wychodzi na prostą.
– Swego czasu rzeczywiście na Radzie Społecznej ZOZ podejmowaliśmy decyzję o udzieleniu zgody na zaciągnięcie kredytu przez szpital na funkcjonowanie i spłatę zadłużenia. Ten kredyt jednak nie został w całości wykorzystany. Wzrosły wyceny usług medycznych zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, są również wypłacane nadwykonania, których było sporo, a stanowiły one problem. W związku z tym muszę powiedzieć, że nawet ostatnio mieliśmy sesję i na Komisji Zdrowia była dyrekcja szpitala, którą radni dość szczegółowo przepytywali o to, jak wygląda sytuacja. Ona już jest nie najgorsza. Wszystkie zobowiązania są na bieżąco regulowane.
Na razie nie wiadomo kiedy będą mogły rozpocząć się remonty oddziałów. Wkrótce zostaną otwarte przetargi, które wyłonią wykonawców i pokażą całkowity kosztorys prac. W przypadku przekroczenia budżetu rządowych dofinansowań, powiat dębicki resztę dołoży z własnego budżetu.