To ogromne wyróżnienie, ale również zachęta do dalszej pracy i zobowiązanie na przyszłość – tak na antenie RDN Małopolska mówił prezes Tarnowskiego Klastra Przedsiębiorczości Robert Wardzała o otrzymaniu Krzyża Poradnika Honorowych Dawców Krwi za działalność na rzecz polskiego krwiodawstwa.
Uroczysta gala, na której przyznawano nagrody i odznaczenia, miała miejsce w Niepokalanowie na VIII Ogólnopolskim Spotkaniu Środowisk Kolbiańskich.
– To bardzo miła chwila i niejako podsumowanie, ale i zachęta do dalszych działań, które od 15 lat prowadzę na rzecz promocji i zachęcania ludzi do oddawania krwi. Patrząc na wiele historii, które tam usłyszałem, jak również na historię z mojego bliskiego otoczenia rodzinnego, kiedy duża ilość krwi uratowała życie, to widać, jak to jest ważne. Często tego ludzie nie dostrzegają, gdy ich to nie dotyczy. Myślę, że to jest taki moment by ten Krzyż Zasługi dedykować wszystkim krwiodawcom za ich ofiarność i poświęcenie w ratowaniu ludzkiego życia
– mówił gość programu Słowo za Słowo.
Zdaniem Roberta Wardzały, na przestrzeni ostatnich lat, zarówno w Tarnowie, jak i okolicy bardzo mocno zmieniła się świadomość mieszkańców związana z pomocą drugiemu człowiekowi i honorowym oddawaniu krwi. Związane to jest m.in. z szeregiem benefitów, jakie czekają na krwiodawców.
– Takim momentem kluczowym, jeżeli chodzi o Tarnów, było wprowadzenie 15 lat temu z mojej inicjatywy uchwały, która powoduje, że każdy, kto chociaż raz odda krew, jeździ komunikacją miejską przez miesiąc za darmo. Ona funkcjonuje do dzisiaj i doprowadziła do konkretnego wzrostu ludzi, którzy systematycznie zaczęli oddawać krew. Wówczas zaczęli pierwszy raz, a później kontynuowali tę ścieżkę z pożytkiem dla otoczenia, dla bliskich i tych, których nie znają. Co ciekawe, to rozwiązanie, które wtedy zastosowaliśmy, zostało skopiowane przez inne miasta, więc idea się przyjęła, sprawdziła i jak najbardziej trzeba ją praktykować.
Okresem, kiedy nie tylko w regionie tarnowskim, ale i w całej Polsce brakuje krwi są wakacje, dlatego wówczas są prowadzone największe akcje zachęcające do podzielenia się tym cennym darem, którego nie da się wyprodukować. Jednak warto oddawać krew nie tylko w wakacje, ale również w inne okresy w roku.
W każdej chwili można na stronach internetowych regionalnych centrach krwiodawstwa sprawdzić stany magazynowe poszczególnych grup krwi.
Oddać krew może osoba pełnoletnia, między 18. a 65. rokiem życia (górna granica przy oddawaniu krwi po raz pierwszy to 60 lat), która waży więcej niż 50 kg i jest osobą zdrową, nie przyjmującą na stałe żadnych leków.