Apiterapia w okolicach Tarnowa. W Tarnowcu powstały dwa apidomki

image 4

fot. gmina.tarnow.pl

Bezsenność, choroby reumatyczne, serca, układu moczowego. To tylko część problemów, które może złagodzić apiterapia. Przebywanie w środowisku pszczelim to remedium na wiele dolegliwości. Apiterapia jest możliwa w okolicach Tarnowa. W Tarnowcu powstały dwa apidomki.

Powietrze w takim apidomku nie zawiera bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów.

– Domki, które będą funkcjonować w Tarnowcu będą służyły do apiterapii na podstawie samych pszczół. Pszczoły poprzez swój mikroklimat, wydający szum skrzydełek tworzą formę klimatu uspokajającego. Jeżeli ktoś będzie chciał ukoić nerwy, psychikę, zwłaszcza w tym czasie, kiedy życie tak szybko biegnie, to przebywanie w środowisku, w którym są pszczoły uspokaja

– mówi wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Przebywające w domkach osoby są oddzielone od pszczół siatką, a ule są obudowane drewnem. Do pszczelego domku nie można wnosić elektroniki.

Wójt zapowiada, że powstaną kolejne takie domki do apiterapii.

– Jeżeli te domki będą miały popularność to będziemy się starali takie również instalować w innych częściach gminy. Jednak to miejsce musi być dość wyszukane, ponieważ jednak tam są pszczoły. Akurat park w Tarnowcu jest idealnie położony. Domki są usytuowane przy skarpie, są oddzielone drzewami miododajnymi. Mamy nadzieję również i chcemy spróbować, żeby efekt pracy pszczół, miód, był wykorzystywany jako forma reklamy dla Tarnowca. Żeby była to taka mała pasieka gminna.

Jak mówi wójt gminy Tarnów, pszczołami będą opiekować się doświadczeni pszczelarze oraz sołtys Tarnowca Jan Nowak, który zajmuje się hobbystycznie pszczelarstwem.

Domki do apiterapii zostały sfinansowane z budżetu gminy, ich koszt to 50 tysięcy złotych.

 

Exit mobile version