Opowiadanie się po stronie życia, zabieganie o ochronę praw rodziny i zaangażowanie na rzecz pokoju – to niektóre z zasad zawartych w 'Vademecum wyborczym katolika’. Dokument Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski został opublikowany w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych.
Jak może on pomóc katolikom w podjęciu decyzji na kogo zagłosować? Mówił o tym gość audycji Rozgryźć Kościół ks. prof. Janusz Królikowski.
– Vademecum służy temu, żeby przypomnieć zasady, które dają pierwszeństwo prawu moralnemu, a nie prawu politycznemu, prawu stanowionemu przez taki czy inny parlament. Na drugim miejscu jest tu troska o to, żebyśmy dokonując wyboru pewnych postaw postawili na ludzi sprawiedliwych. Mówimy tutaj o zasadach podstawowych, że chrześcijanin, katolik nie powinien głosować na tych, którzy lekceważą dobro wspólne, opowiadają się za przerywaniem ciąży, za eutanazją, kwestionują znaczenie Boga.
Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika – przypomniał ks. prof. Królikowski.
– Wybory są elementem troski o dobro wspólne. Człowiek żyje w społeczności i ma być odpowiedzialny nie tylko za swoje własne dobro, ale za dobro społeczne. Najprostsze uzasadnienie udziału w wyborach jest to, że albo troszczymy się o dobro wspólne, albo nie.
Vademecum wskazuje też, że 'w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru – nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego – należy uszanować jego wynik”. Natomiast w sytuacji, gdyby sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu.
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października.