Tutaj osoby starsze i z niepełnosprawnościami znajdą spokój i opiekę. W bloku przy ul. Krzyskiej powstało 15 mieszkań wspomaganych, do których wprowadzili się już lokatorzy.
Jak mówi Marzena Habel z Centrum Usług Społecznych w Tarnowie, są to osoby wymagające szczególnej opieki, dlatego mieszkania musiały być odpowiednio wyposażone. Ci mieszkańcy będą też regularnie odwiedzani przez pracowników socjalnych.
– Mieszkańcy zamieszkują jedno lub dwuosobowe mieszkania. Mają do dyspozycji na parterze budynku świetlicę, w której pełnią dyżury pracownicy socjalni i animują również im czas wolny. Mieszkańców odwiedzają opiekunki, które wspomagają ich w codziennym funkcjonowaniu, na przykład w zrobieniu zakupów, czy też pracach porządkowych, zorganizowaniu się w nowym terenie, żeby zobaczyć gdzie zamieszkują, pójściu do lekarza, czy też załatwianiu spraw urzędowych.
Osoby, które zamieszkały w mieszkaniach wspomaganych wcześniej przeszły specjalne szkolenie, przygotowujące je do samodzielnego życia.
– Osoby, które zostały umieszczone w mieszkaniach wspomaganych wcześniej mieszkały w placówkach całodobowych, w placówkach pomocy społecznej lub w domu dla bezdomnych mężczyzn. Zanim zostały umieszczone w mieszkaniach wspomaganych przechodziły cykl warsztatów, które miały ich wspomóc w codziennym funkcjonowaniu, ale także przygotować do powrotu do normalnego, samodzielnego życia. Te osoby są z różnymi niepełnosprawnościami, między innymi są osoby, które poruszają się za pomocą wózka inwalidzkiego, ale mamy też jedną niewidomą osobę
Mieszkania wspomagane znajdują się w niedawno oddanym do użytku budynku wielorodzinnym przy ulicy Krzyskiej.
Budowa budynku wielorodzinnego kosztowała 12,7 mln zł, większość (10,2 mln zł) to dotacja bezzwrotna z Banku Gospodarstwa Krajowego. Natomiast pozostała część to 2,5 mln zł wkładu własnego Miejskiego Zarządu Budynków i Gminy Miasta Tarnowa.