Sezon grzewczy przed nami – to już ostatni moment na przeprowadzenie skutecznej termomodernizacji

1 6 1

Sezon jesienno-zimowy w wielu z nas budzi obawy związane z budżetem, jaki będzie trzeba przeznaczyć na ogrzanie domu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby odpowiednio wcześnie pomyśleć o zaplanowaniu skutecznej termomodernizacji, która pomoże nam w sezonie grzewczym ograniczyć zużycie energii, a co za tym idzie, zaoszczędzić pieniądze.

Czym jest i co obejmuje termomodernizacja?

Pojęcie termomodernizacji jest bardzo szerokie. Może obejmować zarówno przegrody zewnętrzne, takie jak dach, ściany oraz podłogi, jak i stolarkę okienną i drzwiową czy urządzenia grzewcze. Mając na uwadze pilną potrzebę ograniczenia emisji CO2 do atmosfery, z pewnością warto zainwestować w nowoczesny system ogrzewania, który będzie wykorzystywał odnawialne źródła energii. Istotnym krokiem jest także zadbanie o właściwą izolację okien i drzwi, a jeżeli ich skuteczne uszczelnienie nie jest możliwe, wymiana stolarki na nową.

Wspomniane wyżej zabiegi z pewnością zwiększą poziom termoizolacji domu, jednak nie będą wystarczające. Ważnym krokiem jest wykonanie właściwej dla danego budynku izolacji, która zminimalizuje straty ciepła, jakie mogą mieć miejsce przez powierzchnię ścian, nieszczelny dach czy niewystarczająco ocieploną podłogę. Wełna mineralna czy płyty XPS oferowane przez firmy takie, jak URSA Polska, pozwolą zadbać o właściwą izolację.

Termomodernizacja latem i wczesną jesienią? Im szybciej przed zimą, tym lepiej!

W ciepłe dni lata i wczesnej jesieni nie myślimy jeszcze o zimowych chłodach. Jeżeli jednak nie chcemy narazić się w sezonie grzewczym na niepotrzebne wydatki, warto jak najszybciej przed zimą zaplanować termomodernizację. Jeżeli zdecydujemy się na ocieplenie podłogi, położenie warstwy wełny na ścianach lub pod dachem, musimy pamiętać, że proces ten może potrwać, w zależności od wielkości i potrzeb domu nawet kilka tygodni. Konieczne jest również uwzględnienie terminów wykonawców. Im szybciej więc zaczniemy planować cały proces, tym większa szansa na to, że zdążymy ze skutecznym położeniem ocieplenia, zanim pierwsze niskie temperatury zmuszą nas do intensywnego korzystania z ogrzewania.

Jak wybrać materiały do termomodernizacji?

Planując położenie ocieplenia, należy dobrze zastanowić się, jaki rodzaj materiału najlepiej sprawdzi się w naszym domu. Wiodący producent materiałów izolacyjnych, obecna na polskim rynku od blisko trzydziestu lat firma URSA, oferuje różne typy mineralnej wełny szklanej oraz płyty z polistyrenu ekstrudowanego. Jakie są zalety każdego z tych produktów?

Wełna szklana, nadająca się do termoizolacji budynków mieszkalnych, występuje w kilku rodzajach. URSA GLASSWOOL to materiał, który można kupić w formie rolki, płyty lub wełny do wdmuchiwania. Jest ona niezwykle elastyczna i sprężysta, co daje możliwość wykonania skutecznej, odpornej na odkształcenia izolacji. Odpowiednia warstwa pozwoli utrzymać wewnątrz budynku ciepło, ograniczy również dopływ hałasów ze świata zewnętrznego. Planując izolację warto sięgnąć po innowacyjny produkt – wełnę do wdmuchiwania URSA Pure Floc. Ma ona doskonałe właściwości izolacyjne (współczynnik lambda 0,034 W/mK). Technika izolacji (wdmuchiwanie) sprawia, że jest to optymalny wybór do ocieplania powierzchni takich jak poddasze użytkowe i nieużytkowe i inne pomieszczenia, gdzie naturalnie występują trudno dostępne miejsca. Z powodzeniem wykorzystywana jest również do ocieplania ścian wewnętrznych i zewnętrznych.

W przypadku izolacji ścian fundamentowych dobrym wyborem będzie URSA XPS, czyli płyty wykonane z polistyrenu ekstrudowanego. Ich komórkowa, zamknięta struktura sprawia, że mają wysoki poziom izolacyjności. Sprężyste i elastyczne, wykazują dużą odporność na ściskanie. Istotną zaletą tego materiału jest również fakt, iż nie wchłania on wody oraz nie ulega szkodliwemu wpływowi mrozu czy wilgoci. Lekkie i łatwe w montażu płyty URSA XPS to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy zależy nam na szybkim i bezproblemowym ułożeniu ocieplenia.

Dofinansowanie na materiały

Decydując się na wykonanie termomodernizacji naszego domu, możemy starać się o wsparcie finansowe. Jedną z opcji, z których możemy skorzystać, jest funkcjonujący już od kilku lat program „Czyste Powietrze”.

Inną opcji, z jakiej można skorzystać, jest Ulga Termomodernizacyjna. W tej sytuacji poniesione koszty możemy odliczyć sobie od podatku. Program ten obejmuje wydatki poniesione na zakup materiałów wszelkich budowlanych.

Termoizolacja to doskonały sposób, by ograniczyć straty ciepła i zaoszczędzić pieniądze. Warto zaplanować ją jak najwcześniej. Dzięki temu już w najbliższym sezonie będzie można ograniczyć koszty ogrzewania domu. Uzyskanie większej efektywności energetycznej to również realny wpływ na środowisko naturalne. Skuteczna termoizolacja pozwala bowiem zredukować ilość dwutlenku węgla. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych to jeden z głównych celów wszystkich ludzi, takie działanie ma uchronić nas przed niekorzystnymi i gwałtownie następującymi zmianami klimatu. Przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych jest jednym z etapów, aby pomóc środowisku.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version