Dyrektorzy, grono pedagogiczne szkół im. Św. Jana Pawła II z Diecezji Tarnowskiej spotkali się z kapłanami w ośrodku „Arka” w Gródku nad Dunajem. Dyskutowali tam nad potrzebą kształtowania sumień młodych ludzi poprzez czerpanie z nauczania i życia polskiego papieża.
Obecny na spotkaniu biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Stanisław Salaterski, wspomniał też o potrzebie współpracy tego typu placówek, co jest ważne w dzisiejszej trudnej rzeczywistości.
– Każda wspólnota jest oparciem dla drugiego człowieka. Trudno jest wytrwać w pojedynkę, a mając świadomość, że jest wielu ludzi podobnie myślących, mających odwagę dzielić się dobrem, wartościami i ideałami, które noszą w sercu, zawsze łatwiej jest być sobą, nie dać się złamać i czynić to, co każe sumienie i serce. Niezależnie od tego ile trudu i wysiłku to może nieść i z jakim sprzeciwem się spotkać.
Jak mówił ks. Czesław Paszyński opiekun Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w diecezji tarnowskiej, wiara jest siłą, która pozwala tego typu szkołom uczyć dzieci i młodzież miłości do Ojczyzny.
– Chcemy złożyć ten dar modlitwy, ale również kształtować postawy patriotyczne. Losy Ojczyzny nie są nam obce i chcemy by mogła trwać i rozwijać się w duchu wartości chrześcijańskich
– dodał.
Gościem na forum była też Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak, która podkreśliła, że w szkołach, którym patronuje św. Jan Paweł II, dzieci wychowywane są na fundamencie katolickiej i narodowej tożsamości.
– Nie ma zgody rodziców i nauczycieli na to, by dzieci błądziły. Tu cały czas jest wskazywanie drogi to, że odbywa się to w symbiozie z Kościołem katolickim jest też wskazaniem, że dla Kościoła i Ojczyzny to bardzo ważne spotkanie.
Barbara Nowak zapowiedziała, że szykowana jest nowa inicjatywa, jaką będzie oficjalna współpraca nauczycieli katolickich w skali ogólnopolskiej. Ma to dać siłę tym, którzy w pracy nauczyciela, kierują się wartościami i katolickim sumieniem.
Jedną z większych tegorocznych inicjatyw Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w tym roku było wystosowania listu w obronie dobrego imienia polskiego papieża, po medialnych atakach, jakie wiosną wymierzone zostały w jego osobę.