Trzy boiska ze sztuczną nawierzchnią, w tym dwa pełnowymiarowe, a nad jednym zadaszenie pneumatyczne (tzw. balon). Uczniowie z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego i Akademii Piłkarskiej ZKS Unia Tarnów już wkrótce będą mieli zdecydowanie lepsze warunki do trenowania. Jak informowaliśmy, stowarzyszenie otrzymało ministerialne dofinansowanie do modernizacji swoich obiektów przy ul. Traugutta. Chodzi o rekordową kwotę 6 mln złotych.
Dzięki dotacji, dotychczasowe boiska treningowe z naturalną nawierzchnią zamienią się w ośrodek szkoleniowy z prawdziwego zdarzenia, na wzór europejskich klubów.
Jak mówi prezes zarządu Akademii Piłkarskiej ZKS Unia Tarnów Tomasz Matyjewicz, sztuczna trawa ma spowodować, że z boisk będzie można korzystać przez cały rok szkolny, a nie tylko w ciepłe miesiące.
– Zdecydowaliśmy o tym, że wszystkie trzy obiekty chcemy przerobić na sztuczne boiska. Wynika to z faktu, że tak naprawdę siedem miesięcy w roku to czas, w którym bardzo trudno utrzymać murawę naturalną. Deszcze, chłody, śnieg – to wszystko powoduje, że ta murawa, przez te właśnie siedem miesięcy, jest nieużytkowana. Użyjemy najnowszych możliwych technologii po to, by pady, które będą umieszczone pod trawą, były jak najbardziej przyjazne dla młodych adeptów piłki nożnej. Idziemy dokładnie w tę stronę, jak południowy-zachód Europy, czyli Włochy czy Hiszpania.
Nad jednym z pełnowymiarowych boisk zamontowany będzie tzw. balon, czyli zadaszenie pneumatyczne. Takiego typu rozwiązania w regionie jeszcze nie ma, a dzięki niemu piłkarscy adepci nie będą już musieli korzystać z innych hal.
– Ten balon spowoduje, że w końcu będziemy mieli swoje miejsce na zimę. Schronienie tam znajdą wszyscy adepci – począwszy od 4-5-latków aż po 19-letnich uczniów naszej szkoły. Będą oni mogli przez cały rok trenować, bez patrzenia się na warunki atmosferyczne. Działanie balonu jest proste – wewnątrz jest utrzymana wyższa temperatura niż na zewnątrz, dzięki czemu on cały czas utrzymuje się ponad boiskiem
– wyjaśnia Tomasz Matyjewicz.
Prace modernizacyjne będą prowadzone etapami, ale Tomasz Matyjewicz przekonuje, że pierwszy obiekt może powstać nawet na przełomie roku.
– Jako pierwsze chcemy wybudować największe boisko, pełnowymiarowe, 105×68 m. To będzie boisko, które w naszych planach ma przejąć cały ciężar treningowy naszej akademii. Dzięki czemu będzie można rozpocząć pracę na pozostałych boiskach, czyli przejść do kolejnego, młodzikowego, a następnie kolejnego pełnowymiarowego. To jest spowodowane również faktem, że tych dzieciaków, których u nas trenują jest spora liczba, więc nie możemy wyłączyć całego obiektu na czas budowy.
Ministerstwo Sportu, Rekreacji i Turystyki przekazało na ten cel 6 milionów złotych, które w dwóch transzach trafi do stowarzyszenia. Akademia piłkarska wkrótce ma podpisać stosowne umowy z ministerstwem, które określą warunki wyłonienia wykonawcy i prowadzenia prac.
Ostateczny termin oddania całego kompleksu do użytku to 2025 rok, ale dyrekcja akademii liczy, że uda się to wykonać znacznie szybciej.