Do piątku (22 września) chętni mogą się zgłaszać do Diecezjalnego Studium Organistowskiego im. ks. Kazimierza Pasionka w Tarnowie.
Muzyka od zawsze odgrywała istotną rolę w uwielbiania Pana Boga. Trzeba jednak wiedzieć co i jak można grać w kościele -podkreśla dyrektor DSO ks. dr Grzegorz Piekarz.
– Regulamin organistów diecezji tarnowskiej wyraźnie mówi, jakie są obowiązki organistów. Podstawowym obowiązkiem w parafii jest akompaniament do śpiewu liturgicznego w czasie nabożeństw. To jest podstawowe zadanie. Powinien też prowadzić próby śpiewu z wiernymi i uczyć wiernych nowych pieśni. Przygotowanie psałterzystów, czyli te osoby, które będą śpiewały psalm w czasie liturgii. Poprowadzenie jakiegoś zespołu wokalnego, czy jakiejś scholi, czy może chóru. Powinien troszczyć się o instrument, który ma. Czuwać nad porządkiem na chórze. Powinien mieć też czas na ćwiczenie literatury organowej.
Ks. Grzegorz Piekarz przypomina, że w kościele nie wolno używać instrumentów do muzyki świeckiej. Jakie to instrumenty?
– Ogólnie rzecz ujmując, w dokumentach jest zapisane 'instrumenty, które służą do wykonywania muzyki świeckiej’. Takich instrumentów, jak gitara elektryczna, perkusja, akordeon, fortepian nie wolno stosować w liturgii. To nie są instrumenty kościelne. Natomiast, za zgodą odpowiedniej, kompetentnej władzy, którą jest biskup w diecezji, można dopuścić instrumenty smyczkowe, czy wiele instrumentów z orkiestry, jak obój, flet, czy tego typu instrumenty.
Od założenia w 1965 roku, szkołę ukończyło ponad 450 absolwentów. Egzamin wstępny odbędzie się 23 września 2023 roku o godzinie 9 w budynku Studium przy ulicy Legionów 30. Szczegółowe informacje odnośnie zapisów są dostępne na stronie muzyka.diecezja.tarnow.pl.
Posłuchaj rozmowy z ks. dr Grzegorzem Piekarzem:
Autor: Przemysław Dynak