Tarnowianie uczczą pamięć ponad miliona polskich ofiar sowieckiego reżimu, zesłańców i więźniów łagrów. W 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę będzie Msza św. i uroczystości przy Pomniku Ofiar Stalinizmu.
Jak mówi sekretarz Związku Sybiraków w Tarnowie Janusz Czarnik, 17 września to symboliczna data początku prześladowania Polaków przez Związek Radziecki.
– 17 września jako drugi agresor wkroczyli od wschodu, zaskoczyli naszych żołnierzy. Po tym 17 września dali nam spokój do lutego. Pierwsze wywózki zaczęły się 10 lutego. Było ich cztery. Trzy to były głównie rolników, chłopów, leśników, policjantów, a czwarta wywózka to już była szczególnie rodzin, żon, dzieci oficerów, których zamordowali w Katyniu i innych miejscach kaźni, aby ślad po nich zaginął.
Tarnowskie obchody rozpoczną się w niedzielę, 17 września o godz. 15.00 Mszą świętą w Bazylice Katedralnej w intencji poległych i pomordowanych na Wschodzie. Następnie uczestnicy przejdą pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie o godz. 16.10 rozpocznie się uroczystość patriotyczna. Po jej zakończeniu wystąpi Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.
Światowy Dzień Sybiraka to święto państwowe ustanowione oficjalnie przez Sejm w roku 2013, ale pierwszy Dzień Sybiraka odbył się już w 2004 r. Dzień ten upamiętnia rosyjską agresję na Polskę 17 września 1939 r., kiedy to bez wypowiedzenia wojny sowiecka armia wkroczyła na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej i zaczęła systematyczne, masowe i zorganizowane prześladowania ludności polskiej, zamieszkującej te ziemie. Atak był wynikiem rosyjsko-niemieckiego tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow.
W tym roku przypada także 95. rocznica powstania Związku Sybiraków Należał do nich Marszałek Józef Piłsudski, który otrzymał legitymację z nr 1 Związku Sybiraków 95 lat temu – być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo.