Wybitny polski polityk, trzykrotny premier Polski i działacz ruchu ludowego, który urodził się na tarnowskiej ziemi, Wincenty Witos pośmiertnie otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa.
Jednomyślną decyzję o nadaniu tego tytułu w uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej oraz społeczności miasta Tarnowa związanych z działalności narodową i patriotyczną, podjęli tarnowscy radni podczas sesji Rady Miejskiej.
Wniosek o uhonorowanie Wincentego Witosa złożył szef Ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, który mówił, że to kolejne ważne wydarzenie w przywracaniu prawdy o tej osobie.
– Po uniewinnieniu i oczyszczeniu Wincentego Witosa przez Sąd Najwyższy 25 maja tego roku i zmazaniu hańby sądu brzeskiego to jest dopełnienie nadawania i przywracania dobrego imienia wobec Wincentego Witosa. Był on mieszkańcem i wójtem podtarnowskich Wierzchosławic, ale był związany też z Tarnowem. To premier naszej wolności, niezwykła postać, która w przeddzień 150. rocznicy jego urodzin, musi być przypomniana i pokazana.
Ceremonia nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa będzie miała prawdopodobnie miejsce 30 października podczas wspólnej, uroczystej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego.
Wincenty Witos nie tylko jest jednym z ojców niepodległości Polski. Jak mówi historyk dr Jan Hebda, przyczynił się on do uwolnienia lokalnej wsi od wysokich opłat, co zaowocowało rozkwitem handlu.
– Za sprawą Witosa w samorządowym Tarnowie jako równorzędny podmiot zaistniała tarnowska wieś, która była zapleczem gospodarczym. Jednak czynnikiem, który je hamował były wywodzące się jeszcze ze średniowiecza cła i myta, które miasto utrzymywało. Witos chciał to zlikwidować. Trwały o to długie boje, a kiedy Wincenty Witos się włączył sprawa została przeważona. Po tym okazało się, że jak zniknęły cła i myta to handel tak się rozwinął, że opłaty które miasto wówczas był znacznie większe niż te wcześniejsze.
Tarnowianie, z którymi rozmawiał reporter RDN Małopolska, mówią, że tak wielka postać już dawno powinna w Tarnowie zostać w jakiś sposób uhonorowana.
– To wręcz wskazane, żeby po tylu latach w końcu uhonorować takie osoby, które zasłużyły się dla okolic Tarnowa. – Wincenty Witos tyle zrobił dla naszego kraju, że już dawno powinien otrzymać taki tytuł. – Tarnów powinien się szczycić takim człowiekiem. – To wybitny polityk, który zasłynął dla Polski i taki tytuł to piękny hołd dla niego.
W przyszłym roku przypada też 150. rocznica urodzin Witosa i z tej okazji 2024 rok w Polsce decyzją Sejmu został ogłoszony rokiem Wincentego Witosa.
Czwartkowa (14.09) decyzja radnych to wydarzenie historyczne, ponieważ po raz pierwszy tytuł Honorowego Obywatela Tarnowa nadano pośmiertnie. Taki krok umożliwiła czerwcowa zmiana przepisów przez radnych.
To zdaniem Przewodniczącego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Mirosława Biedronia otwiera możliwość, żeby uhonorować kolejne nieżyjące już osoby, które zasłużyły się dla Tarnowa.
– To jest początek nowego rozdziału jeśli chodzi o nadawanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa, bo do tej pory nadawano go osobom żyjącym. Zmiany w przepisach nadawania tego tytułu pozwoliły na ten dzisiejszy krok. Jako pierwszy tytuł otrzymał Wincenty Witos, ale myślę, że to początek, bo historycznych postaci, które zapisał się na kartach historii, również tej związanej z Tarnowem, jest więcej. Dobrze by było, żeby w najbliższym czasie taki tytuł otrzymał Jan Szczepanik nazywany Polskim Edisonem. Był on związany z Tarnowem, tutaj przecież na poddaszu jednej z kamienic powstawały pierwsze kolorowe fotografie na świecie.
Wincenty Witos to trzecia osoba, która w 2023 roku otrzymała taki tytuł. W maju Honorowym Obywatelem Tarnowa został legendarny trener piłki ręcznej Stanisław Majorek, a w czerwcu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury Adam Bartosz.
Współautor: Przemysław Dynak