Mimo że już od ponad 2 lat obowiązują zmienione przepisy, zgodnie z którymi pieszy ma pierwszeństwo na pasach, wciąż wzbudzają one kontrowersje, a wielu kierowców twierdzi, że piesi wymuszają pierwszeństwo i stwarzają niebezpieczne sytuacje.
Kierowcy interweniują, że często muszą gwałtownie hamować w okolicach przejść, ponieważ nagle, niemal przed maską ich samochodów, wyskakują piesi (młodsi i starsi), chcący przejść na drugą stronę. Jak zauważają, nawet jadąc przepisowo nie są w stanie 'w miejscu’ zatrzymać pojazdu.
Oficer prasowy tarnowskiej policji asp. szt. Paweł Klimek w audycji Pomagamy i chronimy apelował do osób przechodzących przez przejścia, by przed wejściem na ulicę dokładnie upewnili się, że będą bezpieczni.
– Oczywiście prawo mówi wyraźnie – osoba zbliżająca się do przejścia dla pieszych albo będąca na nim ma pierwszeństwo przed pojazdem. Natomiast nie wymuszajmy tego myśląc, że 'a ja jeszcze zdążę’. Każdy z nas ma czas i nawet minuta czy dwie spóźnienia nie spowodują, że coś strasznego się stanie. Uważajmy, my jako piesi jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i wejście bezpośrednio przed nadjeżdżający samochód, a zwłaszcza dużych gabarytów, typu ciężarówka, autobus jest niebezpieczne. Tam są bardzo duże martwe pola i kierowca może nas nie zauważyć.
Jednocześnie funkcjonariusz przypomina, że piesi, mimo posiadania pierwszeństwa, również mogą zostać ukarani mandatem za wtargnięcie na drogę.
– Jeżeli osoba, która idzie sobie chodnikiem i w pewnym momencie, nie dając żadnego znaku, sygnału, że zamierza właśnie skręcić na przejście, choćby poprzez odwrócenie głowy lub sprawdzenie czy może bezpiecznie przejść, może być potraktowana jako osoba, która wtargnęła bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Natomiast kierowcy, mający trochę więcej doświadczenia i wiedzy na temat ruchu drogowego, muszą pewne rzeczy przewidywać. Jeśli osoba porusza się w taki sposób, że wydaje nam się, iż może wejść na przejście, to w takim przypadku kierujący musi zwolnić, zachować szczególną ostrożność, tak jak mówią przepisy ruchu drogowego, a następnie przepuścić pieszego
– dodaje Paweł Klimek.
Zgodnie z nowym taryfikatorem, mandat za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wynosi 1 500 złotych.
Według statystyk, zmiana przepisów nie wpłynęła jednak na wzrost bezpieczeństwa pieszych. Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji pokazują, że w 2022 roku miało miejsce 2693 wypadków przy przejściach dla pieszych, to jest o ponad sto więcej niż rok wcześniej.