Kolizja pożyczonym samochodem a ubezpieczenie OC – jakie konsekwencje grożą?

1 8

Cars crashed heavily in road accident after collision on city street. Road safety and insurance concept.

Samochód jest narzędziem, które oszczędza czas, ułatwia sprawne oraz bezpieczne przemieszczanie się i zapewnia wygodę podróży. Jednocześnie uczestnictwo w ruchu drogowym bywa niezwykle stresujące, a nawet nieprzewidywalne. Jedną z takich sytuacji jest właśnie moment spowodowania kolizji pojazdem, który nie należy do nas. Jakie konsekwencje w kontekście ubezpieczenia OC czekają kierowcę?

Pożyczenie samochodu a dobre praktyki

Na wstępie warto pamiętać, że samo pożyczenie pojazdu wcale nie oznacza możliwości jego bezproblemowego użytkowania na drogach publicznych. Pierwszym krokiem przed wyruszeniem w drogę powinno być sprawdzenie ważności wymaganej polisy OC. Jak to zrobić?

Istnieje kilka prostych sposobów. Najszybsza metoda to zapytanie o daną ochronę właściciela samego auta. To jednak nie zawsze jest możliwe lub istnieją przesłanki do podważenia informacji uzyskanych od takiej osoby. Wówczas warto skorzystać z oficjalnych portali.

Tutaj sprawdzi się Centralna Ewidencja Kierowców i Pojazdów lub Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Podstawowe dane auta umożliwiają uzyskanie sprawdzonych i rzetelnych komunikatów w tym obszarze. Czy warto podejmować tego typu wysiłek?

Zdecydowanie tak, ponieważ konsekwencje finansowe mogą być naprawdę dotkliwe. W takiej sytuacji kierowca musi uiścić karę wynoszącą nawet kilka tysięcy oraz zmierzyć się z dodatkowymi sankcjami, ale to nie wszystko. Brak ubezpieczenia komunikacyjnego dzieli bowiem pomiędzy kierowcę oraz właściciela pojazdu odpowiedzialność za szkody wyrządzone podczas kolizji lub wypadku.

Wspomniany już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza roszczenia osób poszkodowanych, ale to nie oznacza braku konsekwencji wobec sprawców – wręcz przeciwnie! A co w przypadku, gdy ubezpieczenie OC jest aktywne?

Jak kolizja wpływa na ubezpieczenie OC?

Należy podkreślić, że tytułowa polisa OC zapewnia ochronę wszystkim osobom kierującym pojazdami mechanicznymi, które spowodowały pewnego rodzaju incydent drogowy. Ten zapis wyjaśnia zatem kwestie wypłaty odszkodowania w przypadku poruszania się pożyczonym autem. Jednak ma to również pewien wpływ na samą polisę.

Przede wszystkim, wartość odszkodowania realizowana jest z konta ubezpieczenia OC pojazdu, bez względu na fakt, że osoba kierująca nie jest jego właścicielem.  To ma swoje konsekwencje także w kontekście zniżek. Wzrost składek ubezpieczeniowych jest scenariuszem, który dotyczy zatem samego kierującego, ale również osobę pożyczającą dany pojazd. W rezultacie kolizja zostanie odnotowana w bazie danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego obu osób.

Co ważne, brakuje przepisów regulujących rekompensatę tego typu zdarzeń wobec właścicieli pojazdów. W konsekwencji wyrównanie wyższych składek, które czekają osobę pożyczającą, oraz kosztów naprawy pojazdu sprawcy, jest wyłącznie dobrą wolą kierującego pojazd. Jednak ten nie zawsze może wyrazić taką chęć.

Wówczas właściciel pojazdu może zdecydować się na drogę sądową w celu zadośćuczynienia strat. Właśnie dlatego decyzja o pożyczeniu pojazdu powinna być odpowiednio przemyślana i rozważona, a czasem skonsultowana także z samym ubezpieczycielem! Sprawdź ubezpieczenia OC – Warta.pl i zyskaj nową jakość ochrony!

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version