Jednym z najważniejszych punktów Mszy św. beatyfikacyjnej rodziny Ulmów było odsłonięcie obrazu nowych błogosławionych. Widzimy na nim Wiktorię i Józefa wraz z dziećmi. Zarówno postaci, jak i kolorystyka obrazu oddają ciepło rodzinne ich domu oraz miłość panującą pomiędzy błogosławionymi. Obraz zawiera również pewne atrybuty, które mają swoją symbolikę.
Jak mówi diecezjalny konserwator zabytków, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie ks. dr Piotr Pasek, bł. Wiktora przedstawiona jest w stanie błogosławionym i na rekach trzyma najmłodszą córeczkę Marysię.
– Marysia jest też atrybutem Wiktorii. Marysia ma kawałek chlebusia, czyli doświadcza miłości macierzyńskiej. Józef trzyma w swojej ręce gałązkę palmową, która zawsze jest związana z męczeńską śmiercią. Z lewej strony odkrywamy Stasię, która trzyma kwiat lilii, który jest symbolem czystości. Spotykamy w środku Antosia, który pokazuje Basi krzyż zrobiony z patyków. Jest symbolem poświecenia, ofiary miłości dla Pana Jezusa dokonanej z miłości do człowieka.
Pomiędzy rodzicami widać także dwóch starszych synów Władzia i Frania, którzy patrzą na nas i zachęcają nas swoją wzrokiem by rodzinę Ulmów naśladować.
Każda z błogosławionych postaci jest ukazana w aureoli, dodaje ks. dr Piotr Pasek.
– Ma taką delikatną, żółtą otokę nad głową co znaczy o heroiczności i świętości życia. Natomiast dodatkowo bł. Wiktoria ma tę aureole ukazaną pod sercem jako symbol, że jest w stanie błogosławionym. Artysta zaznaczył ten stan i na brzuchu Wiktorii jest ukazana aureola.
Postaci umieszczone są w wiejskim krajobrazie Markowej w której mieszkała i została zamordowana cała rodzina, dodaje ks. Piotr Pasek.
– Pejzaż wiejski. Z jednej strony obok bł. Józefa zauważamy jego pasję, a mianowicie tym czym się zajmował czyli pszczelarstwem. Znajdujemy tam pasieki pszczele jak równie fragment gospodarstwa domowego. Obok bł. Wiktorii widzimy dom. Zarys, architekturę domu rodziny Ulmów, gdzie ona jako matka i głowa rodziny podejmowała te wszystkie obowiązki związane z wychowaniem i kształtowaniem klimatu rodzinnego.
Odsłonięcie obrazu nastąpiło w czasie Mszy św., po odczytaniu formuły beatyfikacyjnej, przed hymnem 'Chwała na wysokości Bogu’.
Obraz beatyfikacyjny wykonano w technice olejnej na płótnie o wymiarach 250 x 180 cm. Autorem jest Oleg Czyżowski, urodzony we Lwowie, aktualnie mieszkający w Chmielniku k. Rzeszowa. Artysta w swojej twórczości skupia się głównie na tematyce religijnej oraz portretach. Jest absolwentem ASP w Krakowie.
Posłuchaj rozmowy z ks. dr. Piotrem Paskiem: