Dziewięć na piętnaście próbek nie wykazało obecności bakterii legionelli w sieci wodociągowej Tarnowskich Wodociągów. Jak informowaliśmy, w związku ze wzmożoną zachorowalnością na tzw. chorobę legionistów, spółka postanowiła wykonać dodatkowe badania.
– Wykonaliśmy pobór wielu próbek wody z naszej sieci, w naszych ujęciach wody, w instalacji uzdatniania wody, w zbiorniku wody pitnej w Krzyżu i na niektórych odcinkach najdalej położonych fragmentów sieci wodociągowej miasta Tarnowa, gminy Tarnów i gminy Skrzyszów oraz na granicach, gdzie ewentualnie sprzedajemy tę wodę naszym sąsiadom. Pobraliśmy 15 próbek, znamy już wyniki 9 z nich i są one negatywne, czyli nie wykryto w nich bakterii legionelli
– mówi w rozmowie z RDN Małopolska prezes Tarnowskich Wodociągów Tadeusz Rzepecki.
Prezes dodaje, że pozostałe sześć próbek jest już w końcowej fazie badania i dotychczas w nich również nie wykryto bakterii legionelli, co daje duże prawdopodobieństwo, że już nie zostaną wykryte.
Tego typu badania trwają dziesięć dni, ponieważ polegają one na wyhodowaniu kolonii bakterii z pobranej próbki. Następnie ocenia się czy w ogóle pojawiły się, a jeśli tak to jak dużo oraz czy nie przekracza to normy, ponieważ bakterie legionelli naturalnie występują w wodzie wodociągowej.
Tarnowskie Wodociągi dotychczas nie wykonywały takich badań. Jednak prezes Tadeusz Rzepecki zapowiada, że będą one od teraz wykonywane regularnie.
– Jesteśmy nastawieni, żeby wykonywać wszystkie obowiązkowe badania, a nawet te dodatkowe. Badania w zakresie legionelli są przekraczające zakres naszych obowiązków. Natomiast sądzę, że będziemy okresowo, czyli nie codziennie, czy co tydzień, ale co jakiś czas badać wodę z sieci na obecność bakterii legionelli.
Dodatkowe badania wiążą się też z wydatkami. Koszt przebadania jednej próbki przez spółkę zaczyna się od stu kilkudziesięciu złotych.
Badania dotyczyły tylko zimnej wody sieciowej, która z wodociągów trafia do odbiorców. Legionella jest bakterią wody ciepłej, czyli rozwija się w temperaturze od 25-50 stopni Celsjusza, a temperatura wody w tarnowskiej sieci wodociągowej w przeciągu ostatniego miesiąca miała średnio 17,5 stopnia.