Koniec kilkuletniego sporu w dąbrowskim szpitalu. Dyrekcja podpisała porozumienie z pielęgniarkami

377892909 172062642581960 2642004003895586749 n

Bożena Kolarczyk

Trwający cztery lata spór zbiorowy pomiędzy związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych a dyrekcją szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej został zakończony. To efekt podpisanego porozumienia, które gwarantuje pielęgniarkom m.in. wzrost wynagrodzeń.

Ugoda nie oznacza jednak końca negocjacji. Przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Dąbrowie Tarnowskiej Bożena Kolarczyk mówi rozmowie z RDN Małopolska, że najważniejsza zmiana, o którą zabiegano od 2019 roku, będzie dotyczyć regulaminu wynagradzania.

– Najważniejszym dla nas punktem tego porozumienia jest to, że pan dyrektor w najbliższym czasie zaproponuje zmiany do regulaminu wynagradzania. Chcemy w nim zawrzeć podstawowe zasady, tak aby pracownicy mieli jasną ścieżkę awansu zawodowego. Załatwiliśmy też podstawowe sprawy takie jak uznanie grup zawodowych pielęgniarkom według ustawy. Do tej pory pielęgniarki według regulaminu są przyporządkowane do jednej grupy czyli jako pielęgniarka lub starsza pielęgniarka. Natomiast stawki miały różne, w zależności od kwalifikacji i nie były one przyporządkowane do stanowisk.

To oznacza, że dyrekcja zobowiązała się zrealizować zapisy ustawy o wynagrodzeniu minimalnym z lipca 2022 roku, co poskutkuje podwyżkami dla pielęgniarek. Nowy regulamin wynagradzania, który dyrekcja zobowiązała się przygotować, ma określić jasne zasady awansu zawodowego, kwestie podwyżek z tym związanych i uznawania kwalifikacji pielęgniarek.

Porozumienie nie przewiduje jednak wyrównania zaległych wynagrodzeń od lipca ubiegłego roku. O tę sprawę pielęgniarki będą mogły się ubiegać w sądach. Jak się dowiedzieliśmy, kilkanaście z nich już wstąpiło na drogę sądową w tej sprawie. Ponadto kilka pań odeszło z dąbrowskiego szpitala, do innych m.in. w Tarnowie, gdzie otrzymały wyższe wynagrodzenie.

Drugim kluczowym punktem dla związku zawodowego było zmniejszenie przepaści płac wśród białego personelu i docenienie osób mających 20 lat stażu prac, które otrzymywały minimalne wynagrodzenie i nie podnosiły swoich kwalifikacji.

– Wspólnie doszliśmy do wniosku, że pielęgniarki, które mają ponad 20-letni staż pracy i przez wiele lat pracowały dla dobra szpitala na najniższych stawkach, zasługują na uznanie. Ta grupa otrzyma wzrost wynagrodzeń z grupy najniższej do grupy średniej. Jednak przez to są też teraz problemy, że pielęgniarki, które również mają 20-letni staż pracy, ale mają wyższe kwalifikacje pozostał na tym samym poziomie wynagrodzeń. Mam nadzieję, że punkt porozumienia, który mówi o wypracowaniu nowych zasad regulaminowych pozwoli zniwelować te różnice w nowym regulaminie

– dodaje Bożena Kolarczyk.

Związek zawodowy chciałby, aby różnice wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi grupami wynosiły około 500 zł, bo teraz te kwoty sięgają nawet 2 tys. zł.

Porozumienie nie reguluje też kwestii premii dla pielęgniarek, którą w rozmowie z RDN Małopolska obiecywał dyrektor szpitala. Propozycją związku do regulaminu wynagrodzeń będzie wprowadzenie regularnych premii, nie tylko uznaniowych, ale związanych z np. całoroczną pracą.

Przewodnicząca mówi, że ostateczny kształt regulaminu pokaże propozycja dyrekcji i rozmowy, które będą na ten temat prowadzić związki zawodowe działające przy szpitalu.

– Głównym sukcesem tego porozumienia jest to, że będziemy pracować nad nowym regulaminem. Liczymy na to, że inne związki zawodowe będą z nami współpracować i nadal będzie dobra wola pana dyrektora. Wtedy będziemy w stanie wypracować takie zapisy w regulaminie wewnętrznym, które będą bardziej sprawiedliwe niż przewiduje to ustawa. To co jest w tej ustawie nie jest uczciwe, ale zawsze można to uregulować w wewnętrznych przepisach.

Porozumienie określiło także, że do 10 września biały personel miał otrzymać aneksy do swoich umów oraz zmiany w angażu pracy, jednak jak się dowiedzieliśmy, nie do wszystkich osób dotarły jeszcze stosowne dokumenty.

Dodajmy, że pismo o wstrzymaniu sporu zbiorowego, który trwał od sierpnia 2019 roku, zostało przekazane do Państwowej Inspekcji Pracy. Jednak związek zastrzega, że jeśli nie zostaną spełnione punkty porozumienia, to ponownie może się rozpocząć ścieżka konfliktu.

Treść porozumienia można zobaczyć TUTAJ

Rozmowa z Przewodniczącą Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Dąbrowie Tarnowskiej Bożeną Kolarczyk dzisiaj w Pulsie Regionu po 16.00.

Exit mobile version