Jego pasją jest chirurgia kręgosłupa. Ceniony neurochirurg odebrał statuetkę podczas koncertu finałowego Festiwalu Tarnowianie w Centrum Sztuki Mościcie.
Prof. Andrzej Maciejczak swoje korzenie zawodowe wywodzi z Kliniki Neurochirurgii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, a od ponad 20 lat związany jest z Tarnowem.
– Przyjechałem tutaj, ponieważ uważałem, że niekoniecznie duży ośrodek akademicki jakim była wtedy Łódź, w której się urodziłem i mieszkałem, stwarza szansę na dalszy rozwój. Kiedy tutaj przyjechałem mówiłem innym o sobie – jestem łodzianinem w Tarnowie. Myślę, że po otrzymaniu wczorajszego wyróżnienia będę mógł z dumą powiedzieć, że jestem tarnowianinem.
To niezwykła nagroda – mówi ceniony neurochirurg.
– Po raz pierwszy nie otrzymuję nagrody za działalność naukową, leczniczą, chirurgiczną czy akademicką. Otrzymuję nagrodę, która mam nadzieję jest wyrazem uznania mieszkańców Tarnowa i mam nadzieję, że ustami kapituły nagrody przemówili obywatele tego miasta. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, honor i wielka osobista satysfakcja.
Prof. Andrzej Maciejczak jest kierownikiem Kliniki Neurochirurgii w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie, wykładowcą akademickim i szkoleniowcem w kraju i za granicą, autorem wielu publikacji naukowych. Dzięki operacjom kręgosłupa 'stawia ludzi na nogi’. Zasiada w krajowych i międzynarodowych towarzystwach naukowych.
Podczas gali finałowej trzeciej edycji Festiwalu Tarnowianie wręczono także nagrody dla zasłużonych w mieście, wśród nich są muzycy, ludzie biznesu i nauki. Na scenie podczas koncertu 'Cudze chwalicie, swego nie znacie’ wystąpiło 75 osób.
Przed publicznością zaprezentowali się: Chór i Orkiestra Rondine, Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy, tarnowscy artyści oraz zaproszeni goście – Kasia Moś, Maciej Balcar, Jerzy Durał, Marek Ostrowski, Magda Piwowarczyk, Małgorzata Zborowska, Karolina Szymańska-Maziarz. Kierownikiem muzycznym wydarzenia był Bartek Szułakiewicz.