– W świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny – podkreślał kardynał Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Po raz pierwszy w historii Kościoła na ołtarze została wyniesiona cała rodzina. Do grona błogosławionych dołączyli – Józef i Wiktoria – oraz ich siedmioro dzieci: Stasia, Basia, Władzio, Franio, Antoś i Marysia oraz bezimienne, które urodziło się w chwili męczeństwa matki. Podczas Mszy świętej w Markowej aktu beatyfikacji dokonał w imieniu papieża Franciszka kardynał Marcello Semeraro.
– Naszą władzą apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodni Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulma, małżonkowie, wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem błogosławionych.
Podczas kazania kardynał Marcello Semeraro podkreślał:
– Chcemy, by dzień beatyfikacji rodziny Ulmów był dniem radości. Byłoby błędem, gdyby ten dzień posłużył jedynie przywołaniu na myśl terroru i okrucieństw dokonanych przez ich oprawców, nad którymi ciąży już osąd historii.
W Markowej są także pielgrzymi z diecezji tarnowskiej. Wśród nich Anna i Stanisław z parafii w Podłopieniu w dekanacie Tymbark.
– Jesteśmy 25 lat małżeństwem, mamy trójkę dzieci. – Rodzina Ulmów pokazuje nam właśnie to, że żyjąc w takim a nie innym środowisku, w takiej a nie innej sytuacji możemy pięknie żyć. Mamy się nie zamykać, ale służyć, mamy być bezinteresownym darem dla drugiego człowieka. Tutaj rodzina Ulmów nam to w pełni pokazuje. W dzisiejszym świecie, gdzie instytucja małżeństwa i rodziny jest deptana potrzeba, aby piękne i dobre małżeństwa były pokazywane, bo one są. Dlatego tutaj jesteśmy, aby prosić o wstawiennictwo i cieszyć się, że takie małżeństwo było i jest pokazywane. – Bierzmy z nich przykład. Amen!
W uroczystości beatyfikacyjnej uczestniczy również biskup tarnowski Andrzej Jeż, który podkreśla rolę tego wydarzenia zwłaszcza dla współczesnych rodzin.
– Ogłoszenie błogosławionymi członków rodziny Ulmów otwiera nowy obszar oddziaływania tej rodziny na współczesną rodzinę. Myślę, że to jest bardzo ważne. Ukazuje jedność rodziny, wartość wychowania religijnego, heroizm rodziców i także uwypukla wartości ewangeliczne gdzie Chrystus wzywa nas do tego, abyśmy na jego wzór oddali życie za drugiego człowieka.
Rodzina Ulmów została zamordowana 24 marca 1944 roku przez Niemców za pomoc Żydom. Tego dnia okupanci zabili także osiem ukrywanych w domu Ulmów osób z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów
Liturgiczne wspomnienie błogosławionej rodziny Ulmów będzie obchodzone 7 lipca. To dzień zawarcia sakramentu małżeństwa przez Józefa i Wiktorię – ogłosił Papież Franciszek.
Wraz z kardynałem Marcello Semeraro Mszę św. koncelebrowało blisko 1000 kapłanów oraz 80 kardynałów i biskupów z Polski i zagranicy. Według szacunkowych danych w uroczystości wzięło udział ponad 34 tys. wiernych. Oprawę muzyczną Mszy świętej zapewnił ponad 700-osobowy chór i 550-osobowa orkiestra.
Podczas liturgii uczestnicy połączyli się z Watykanem, skąd podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek pozdrowił Markową.
W uroczystościach w Markowej wzięło udział 700 osób z diecezji tarnowskiej.
fot. Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej / zdjęcia z transmisji TVP