Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” w Tarnowie [WIDEO][ZDJĘCIA]

20230909 154049

Fragmenty „Nad Niemnem” wybrzmiały w Ogrodzie Sensorycznym Parku Strzeleckiego. Już po raz 12. w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. W Tarnowie najsłynniejszą powieść Elizy Orzeszkowej czytali zaproszeni goście oraz uczniowie I i III Liceum Ogólnokształcącego.

– Bardzo przyjemnie mi się czytało. Akurat wybrałam sobie taki fragment, gdzie było wiele dialogów, więc miałam ułatwione trochę zadanie w porównaniu do na przykład wcześniejszych fragmentów, w których było dużo opisówek i były one trudniejsze do zinterpretowania. – Lektura nie jest najprostsza, natomiast jeśli tutaj chodzi o przygotowanie merytoryczne i retoryczne to udało się to zrobić od deski do deski i kiedy spędzaliśmy czas w szkole to część tego czasu poświęciliśmy na spotkania i wspólne omówienie tematu przez co dzisiaj była możliwość przedstawienia tego w taki sposób. – Jest dużo młodych ludzi w Tarnowie i jest potrzeba żeby się coś działo dla młodzieży i dla tej dorosłej części tego miasta. Jest to potrzebne żeby miasto żyło, żeby ludzi się integrowali za pomocą kultury spędzali ze sobą więcej czasu.

Publiczności przypadła do gustu interpretacja tekstu przedstawiona przez czytających.

– Młodzież wykazała się tutaj ogromną wiedzą, talentem recytatorskim jak i lektorskim. Niezmiernie nam się podobało. Nie spodziewaliśmy się, że chłopcy, którzy unikają takich wydarzeń okazali się niesamowici. Czytanie i interpretowanie tej lektury jest miłe dla ucha jak i naszego ducha. – Pierwszy raz jestem na takim czytaniu i myślę, że będę kontynuował. Bardzo mi się podobało, szczególnie tak na żywo i tak namacalnie. Młodzież znakomicie przygotowana. Gratulacje dla wszystkich.

Jak podkreśla dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Ewa Stańczyk, każda edycja Narodowego Czytania powinna być pretekstem do sięgnięcia po lekturę.

– Eliza Orzeszkowa dziś króluje. Mam nadzieję, że to wydarzenie i inne, które dzieją wokół tego sprawią, że część osób, które czytały „Nad Niemnem” przeczyta je ponownie a te osoby, które nie miały styczności z tą lekturą sięgną po nią po raz pierwszy. Bardzo dziękuję przede wszystkim młodzieży, która podjęła się trudu przeczytania tej książki, bo nie jest ona łatwa dla współczesnej młodzieży. Zdania wielokrotnie złożone, archaizmy, czas zaprzeszły to naprawdę jest duże wyzwanie dla czytających i bardzo się cieszę, że mogliśmy to zorganizować.

Oprawę muzyczną zapewnili uczniowie III LO w Tarnowie.

Narodowe czytanie po raz pierwszy zostało zorganizowane przez Kancelarię Prezydenta RP 8 września 2012, kiedy to czytano „Pana Tadeusza”.

 

Exit mobile version