Pierwsza pomoc okazuje się niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, ale również w codziennym życiu. Dziś (9 września) obchodzimy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.
Jak mówi ratownik Krzysztof Krzemień, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, pomoc udzielona jeszcze przed przyjazdem karetki może uratować życie.
– Sama pierwsza pomoc jest niezmiernie ważna i istotna w całym tym łańcuchu przeżycia. Nie ma takiej opcji, żeby zespół mógł teleportować się w ciągu kilku sekund z miejsca na miejsce, musi pokonać jakiś odcinek drogi. Na to potrzeba czasu, a niekiedy o tym, czy ta osoba przeżyje, czy nie, decydują już nie minuty, a sekundy. Dlatego wykonując podstawowe czynności mające na celu przywrócenie bądź podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych, jak krążenie, oddychanie, dajemy temu pacjentowi szansę na przeżycie.
Ratownik podkreśla, że przy udzielaniu pierwszej pomocy najważniejszy jest czas. Po 5 minutach dochodzi do uszkodzenia komórek mózgowych.
– Z każdą minutą tracimy około 7-10 procent szans na przeżycie pacjenta, więc łatwo sobie to policzyć. Po około 10 minutach praktycznie nie ma szans na to, żeby tego człowieka uratować, jeżeli doszło oczywiście do zatrzymania krążenia. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej rozpoznać stan zagrożenia życia i wdrożyć czynności. Niektóre podręczniki podają już od czterech, ale od około 5 minut od zatrzymania krążenia, dochodzi do uszkodzenia komórek mózgowych. Niestety, nie da się ich naprawić, przeszczepić, coś tam wstrzyknąć, jakiś zastrzyk. Po prostu, jeżeli mózg niestety przestanie pracować, no to jest koniec. Dlatego wykonując te podstawowe czynności, dajemy temu pacjentowi szansę na przeżycie.
Dla wielu osób problemem ratunkowych jest stres. Jak sobie z nim radzić?
– Najlepszym sposobem chyba jest ćwiczenie, szkolenie się z takich czynności mających na celu utrwalenie tej wiedzy z pierwszej pomocy i także, jak właśnie znajdziemy się w takiej stresującej sytuacji, będziemy wiedzieć, co robić, więc ten stres nie będzie aż tak dokuczliwy.
Podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy można opanować w ciągu kilkunastu minut. Także polskie prawo nakłada na każdego świadka obowiązek udzielania pierwszej pomocy.
autor: Przemysław Dynak