Wystarczy życzliwe spojrzenie, potrzymanie dłoni, ciepłe słowo. Najgorsze co można zrobić pacjentowi, to zasłaniać się brakiem czasu dla niego. Na konferencji 'Humanistyczne aspekty opieki w chorobie nowotworowej’ w Akademii Tarnowskiej specjaliści dyskutowali o opiece nad pacjentami onkologicznymi.
Jak podkreśla dr n. med. Małgorzata Pasek, przewodnicząca konferencji, wiedza z zakresu szczególnie psychologicznego punktu widzenia jest ważna, aby lepiej zrozumieć pacjenta, co przyczynia się do poprawy jego stanu zdrowia.
– Mówimy o godności, nadziei, komunikowaniu. Mówienie przez pacjentów nam, medykom o szczegółach jest ważne, bo możemy je brać pod uwagę w opiece nad nimi. Idealną sytuacją jest ta, gdy z pacjentami jesteśmy partnerami. Życie jest najważniejsze, oni nie są dla nas anonimowi, towarzyszymy im podczas całej ścieżki procesu leczenia.
Małgorzata Pasek podkreśla, że bardzo ważne jest podejście do pacjenta.
– Działamy w zespole, ale pewne umiejętności podejścia do pacjenta musi mieć każdy medyk pracujący z pacjentem. Nie można zasłaniać się też brakiem czasu. Mówiąc to pacjentowi tracimy czasem 10 sekund, które moglibyśmy przeznaczyć na cenne spojrzenie na niego, potrzymanie za rękę, czy wsparcie poprzez dotyk
– wyjaśnia dr Małgorzata Pasek.
Oprócz psychologicznych aspektów poruszane były także tematy dotyczące m.in.: sztucznej inteligencji w leczeniu pacjenta, prehabilitacji w onkologii, problemów w opiece nad pacjentem onkologicznym, godności i podmiotowości w chorobie nowotworowej.