Czy tarnowskie bloki z wielkiej płyty przejdą drugą młodość?

Piotr Sak

Modernizacja osiedli z wielkiej płyty jest konieczna, by poprawić warunki mieszkaniowe wielu osób – mówił w programie Słowo za Słowo poseł Piotr Sak.

Polityk Suwerennej Polski, który startuje w wyborach z listy Zjednoczonej Prawicy podkreślił, że w tym programie nie chodzi tylko o dobudowywanie wind, a o zdecydowanie większe zmiany na osiedlach.

Na pytanie czy ten program jest możliwy do realizacji na tarnowskich osiedlach, podkreślił że sam mieszka w tzw. bloku z wielkiej płyty i jest przekonany, że program zaproponowany przez rząd będzie korzystny dla każdego mieszkańca osiedli i, wbrew opinii opozycji, jest realny do wykonania.

– Teraz ostatnio dobudowywane były chociażby balkony. Wiadomo, że windy to zupełnie inna bajka, ale zakładam, że dobudowanie windy do bloku czteropiętrowego nie przekracza zdolności technicznych przeciętnego inżyniera. Ale trzeba patrzeć, nie tylko przez pryzmat windy, bo chodzi też o to, żeby zwiększyć udogodnienia, czyli więcej zielonej przestrzeni, więcej środków na place zabaw. To ma być pakiet rozwiązań. Jak widać, Prawo i Sprawiedliwość codziennie prezentuje programy dla pewnych grup społecznych pokazując, że rzeczywiście dostrzega te problemy, że żyje pośród ludzi, a nie żyje jakimiś wyimaginowanymi problemami.

Program 'Przyjazne Osiedle’ składa się on z siedmiu punktów: dobudowy wind, budowy miejsc garażowych, termomodernizacji bloków mieszkalnych, rewitalizacji osiedli, w tym poprawy instalacji między innymi wodnokanalizacyjnych, budowy fotowoltaiki, remontów akustycznych oraz modernizacji architektury: zieleni, placów zabaw i boisk. W pierwszym roku rząd planuje przeznaczyć na te cele około 5 miliardów złotych.

Program ma być realizowany we współpracy z samorządami, spółdzielniami mieszkaniowymi i wspólnotami mieszkaniowymi. Program 'Przyjazne Osiedle’ jest pierwszym z tak zwanych konkretów programowych na nową kadencję, które Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło. Kolejny punkt 'Dobry posiłek’ zakłada dodatkowe środki na posiłki w szpitalach i poprawę ich jakości.

Z kolei program 'Lokalna półka’ to wprowadzenie obowiązku, aby markety w swojej ofercie miały minimum 2/3 owoców, warzyw, produktów mlecznych i mięsnych oraz pieczywa pochodzących od lokalnych dostawców. Celem programu 'Bon szkolny – poznaj Polskę’ jest zapewnienie możliwości udziału w edukacyjnych wycieczkach każdemu uczniowi w Polsce.

Exit mobile version