Przerzucanie żywności do brzeskiego getta, ukrywanie Żydów znajdujących się poza jego murami. Za to, z rąk Niemców, zginął żołnierz Batalionów Chłopskich z Jadownik Wincenty Cebula.
Szczątki działacza niepodległościowego z okolic Brzeska udało się zidentyfikować po 80 latach dzięki informacjom pozyskanym od rodziny ofiary, a badania genetyczne potwierdziły tożsamość zamordowanego.
W sobotę, 9 września odbędą się uroczystości pogrzebowe Wincentego Cebuli.
– Od 2018 roku trwały prace związane z odnalezieniem ciała, z jego identyfikacją. I dzisiaj bardzo się cieszę i jestem dumny, że udało się to ciało zidentyfikować i godny pochówek, tej ważnej postaci w historii Brzeska, będzie mógł zostać dopełniony na cmentarzu parafialnym w Jadownikach, tam skąd pochodził Wincenty Cebula
– mówi burmistrz Brzeska Tomasz Latocha.
Wincenty Cebula umarł, lub został dobity, w brzeskim szpitalu po postrzeleniu w ramię przez niemieckich żandarmów.
– Poniósł, można powiedzieć, męczeńską śmierć. Dostarczał żywność dla mieszkańców Brzeska w czasie wojny. Pamiętajmy, że 60 procent mieszkańców Brzeska jeszcze przed wojną stanowiła narodowość żydowska. Zostali oni bardzo niegodnie potraktowani, a ten człowiek, razem ze współżołnierzami, współtowarzyszami, broniąc Polski, starał się dostarczać żywność głodującym w getcie i wtedy został postrzelony.
Tomasz Latocha podkreśla, że Brzesko, współpracując z IPN-em, dba o miejsca poświęcone wspomnieniom wydarzeń historycznych i krzewienie w młodym pokoleniu tożsamości narodowej,
– Bardzo dużo uwagi poświęcamy miejscom pamięci. Wyremontowaliśmy cmentarz wojskowy, z czasów pierwszej wojny światowej, w Brzesku, kwaterę wojenną położoną na cmentarzu szczepanowskim, dokonaliśmy rewitalizacji ronda Armii Krajowej. Został całkowicie odnowiony Pomnik Ofiar Bombardowania na Słotwinie i tutaj jest widoczna nasza współpraca z IPN—em. IPN włączył się w nasze działania chociażby fundując tablicę z nazwiskami ofiar poległych podczas tego bestialskiego bombardowania. Dbamy o pamięć historyczną, staramy się organizować uroczystości, zapraszać młodzież. To jest dla nas niezwykle ważne, żeby mieć poczucie tożsamości narodowej, znać historię i przestrzegać, żeby podobne wydarzenia już nigdy nie miały miejsca.
Uroczystości pogrzebowe Wincentego Cebuli odbędą się 9 września o godzinie 14:45 w kościele św. Prokopa Opata w Jadownikach i na jadownickim cmentarzu parafialnym.