Powieść 'Nad Niemnem’ wybrano lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Tytuł literackiej patronki wydarzenia przypadł w tym roku Elizie Orzeszkowej, a fragmenty jej najsłynniejszej powieści przeczytają zaproszeni goście oraz uczniowie tarnowskich liceów: I LO im. Kaimierza Brodzińskiego i III LO im. Adama Mickiewicza. Oprawę muzyczną przygotowali: Daniel Stasielak na akordeonie i Daniela Augustyn na pianinie.
12. odsłona Narodowego Czytania organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie odbędzie się 9 września 2023 r. (sobota) w godzinach 11.00- 13.00 w Ogrodzie Sensorycznym w Parku Strzeleckim w Tarnowie /w razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesione do foyer Teatru Solskiego.
Natomiast 11 września w Bibliotece Pedagogicznej w Tarnowie zagości, Adam Marjański, odtwórca roli Jana Bohatyrowicza z ekranizacji 'Nad Niemnem”. Uczestnicy wydarzenia będą mieli szczególną okazję wspólnie z nim przeczytać wybrane fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej. Każdy kto przyniesie własny egzemplarz powieści 'Nad Niemnem’, będzie mógł otrzymać oficjalną pieczęć Narodowego Czytania oraz autograf Adama Marjańskiego. Poczatek spotkania o godz. 11. Poprowadzi je aktor tarnowskiego teatru Jerzy Pal.
'Nad Niemnem’ to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego 'Pana Tadeusza’. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. 'Nad Niemnem’ cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. 'Nad Niemnem’ to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Czy tarnowianie znają lekturę, którą usłyszymy na tegorocznym Narodowym Czytaniu?