W Żelichowie powstaje hala do produkcji części pojazdów elektrycznych

371950925 819977999661766 8195810190076315541 n

Trwa realizacja wielkiej inwestycji w Żelichowie na Powiślu Dąbrowskim. Mowa o budowie hali, w której będą produkowane części do samochodów elektrycznych. Całe przedsięwzięcie powstaje za sprawą biznesmena, który odniósł sukcesy w Stanach Zjednoczonych, a zarazem rodaka z gminy Gręboszów, Adama Drewnianego, który postanowił zainwestować miliony dolarów w rodzinnych stronach.

Wójt gminy Gręboszów Krzysztof Gil mówił w audycji Słowo za Słowo, że na placu budowy sporo się dzieje, a efekty prac są już widoczne.

– Sytuacja na budowie wygląda bardzo dobrze. Widać już, że inwestor coś buduje. Krótko mówiąc konstrukcja hali już stoi, a budynek administracyjny jest prawie wymurowany, czyli w stanie surowym. Ciężko mi mówić o terminie oddania do użytku tej inwestycji. Też mamy w tym zakresie sukces, że działania gminy przyczyniły się do tego, że to wszystko powstanie. Jesteśmy spokojni, że ten biznes będzie się tylko rozwijał.

Zgodnie z zapowiedziami hala o powierzchni 2500 metrów kwadratowych miała być już gotowa w drugiej połowie tego roku, jednak kwestie z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń na budowę wydłużyły cały proces.

Docelowo w zakładzie będą produkowane podzespoły do pojazdów elektrycznych, części do magazynów energii, a także same magazyny energii. Na początku zatrudnienie znajdzie tam nawet 30 osób.

Adam Drewniany od wielu lat współpracuje z najbogatszym człowiekiem świata Elonem Muskiem. Jest także nazywany Polakiem, który ‘uratował Teslę’. Biznesmen w 2012 roku postawił wszystko na jedną kartę i w szybkim tempie stworzył fabrykę w Teksasie, gdzie wyprodukował baterie do nowego modelu samochodu elektrycznego firmy Muska. Dzięki temu koncern zdążył wyprodukować auta na moment premiery i uchronił się od wizerunkowej ruiny.

Po sukcesie swoich firm w U.S.A, Adam Drewniany podjął decyzję o budowie kolejnej hali produkcyjnej w Gdańsku, stworzeniu następnej spółki w Warszawie, a potem o otworzeniu produkcji w Żelichowie, w którym się urodził. Zapowiedział też w rozmowie z RDN Małopolska, że to dopiero początek inwestycji w gminie Gręboszów, bo jego plany przewidują inwestycje w tych terenach rzędu dziesiątków milionów dolarów.

Wójt Krzysztof Gil potwierdził, że gmina współpracuje z biznesmenem i pomaga mu przygotować tereny pod kolejne inwestycje.

– Z mojej strony nadal deklaruję pomoc i wsparcie w obszarach, które my jako gmina możemy zrealizować. Stąd też przygotowujemy miejscowy plan zagospodarowania, bo wiemy , że plany Adama Drewnianego są duże i administracyjnie też musimy być do tego dobrze przygotowani. Działki gdzie planowane są inwestycje, a którymi włada pan Adam też jest dla nich przygotowywane studium uwarunkowań, aby mogły być wydane w przyszłości warunki zabudowy.

Tymczasem gmina liczy na kolejnych inwestorów.

Trwają prace trwają prace nad tworzeniem nowych studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, gdyż poprzednie mają już 80 lat i są mocno nieaktualne. Co oznacza, że tworzony jest plan na przyszłość, który ma ułatwić życie potencjalnym inwestorom.

– Jesteśmy w trakcie uchwalania i aktualizacji studium, aby zapewnić inwestorom i osobom zainteresowanym prowadzeniem działalności gospodarczej w naszej gminie, nowe miejsca przeznaczone do tego celu. Zaplanujemy też gdzie będą mogły być prowadzone różne inwestycje, tworzymy podział gminy na tereny typowo rolnicze, miejsca pod działalność usługową, produkcyjną i na strefę zabudowy mieszkaniowej. Chcemy by gotowi, kiedy przyjdzie do nas inwestor i powie, że chce u nas zainwestować i potrzebuje gruntu. Wtedy będziemy mogli od razu wskazać, że będzie mógł to zrobić w konkretnym miejscu

– dodaje Krzysztof Gil.

Wójt mówił też na antenie RDN Małopolska, że na terenie gminy szykuje się rozbudowa zakładu produkującego drzwi, stacji paliw ze sklepem i trwają rozmowy z innymi potencjalnymi inwestorami.

W Żelichowie będą produkowane części pojazdów elektrycznych. Miliony dolarów zainwestuje rodak z gminy Gręboszów

Exit mobile version