Wręczanie odblasków, kamizelek, broszurek oraz przypominanie o ostrożnej jeździe i bezpiecznym przechodzeniu przez pasy. W pierwszym dniu roku szkolnego tradycyjnie na drogach regionu policjanci wraz z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Tarnowie rozpoczęli akcję 'Zwalniam przed szkołą’.
Organizatorzy przekazują, że prewencyjna akcja prowadzona jest już po raz szesnasty. Dyrektor tarnowskiego MORD-u Paweł Gurgul mówi, że jej celem jest zwrócenie uwagi wszystkich uczestników ruchu na prawidłowe i bezpieczne poruszanie się w okolicy przejść dla pieszych, ale nie tylko.
– Nasza akcja jest skierowana między innymi do uczniów, ale i kierujących pojazdami, którzy na co dzień poruszają się po naszych drogach. Jak widać, ruch jest większy, co pokazuje, że wakacje się skończyły. Teraz przede wszystkim natężenie ruchu w okolicach szkół będzie zwiększone. Dlatego apelujemy do kierowców, żeby jednak zachować szczególną ostrożność, szczególnie w rejonach przejść dla pieszych, żeby być uważnym i brać pod uwagę, że nie wszyscy uczniowie znają przepisy ruchu drogowego. Natomiast kierujący, który poruszający się samochodem te przepisy musi znać.
Zdaniem zastępcy naczelnika Wydziału Ruchu drogowego KMP w Tarnowie nadkom. Janusza Fido, wrześniowa inicjatywa od lat cieszy się dużą popularnością, co też ma wpływ na poprawę bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym w ostatnich latach.
– Jak patrzę na całokształt, w perspektywie kilkuletniej, to generalnie kierowcy zmienili podejście do pieszego na przejściu dla pieszych. Już mu się wcześniej zatrzymują, jak tylko widzą, że ma zamiar na nie wejść. Po prostu bardziej uważają na pieszych. Z kolei piesi też powinni uważać i nasza akcja jest również apelem skierowanym w do nich. Muszą pamiętać, że to, że mają pierwszeństwo przed samochodem nie powoduje, że bezkrytycznie mogą wejść na przejście. Oni też muszą zwrócić uwagę na swoje bezpieczeństwo.
Akcja 'Zwalniam przed szkołą’ to również doskonała okazja, by przypomnieć pieszym kilka podstawowych zasad, jak sprawnie i bezpiecznie poruszać się w regionie skrzyżowań oraz przejść, o czym często się zapomina.
– Jeżeli mamy taką możliwość, wybierajmy przejścia oznakowane. Rzeczywiście najbezpieczniej jest przechodzić grupą, dlatego że większa liczba jest lepiej widoczna dla kierującego. Wiadomo, że pomału zbliżamy się do okresu jesiennego, gdzie będzie coraz krótszy dzień, gorsza widoczność i fajnie by było, żeby pieszy też był dobrze widoczny. Starajmy się nosić albo ubrania z odblaskami, albo zakładajmy zwykłe odblaski. Przechodzimy tylko i wyłącznie wtedy, kiedy mamy pewność, że zdążymy przed samochodem, czyli mamy pewność, że on wyhamuje. Patrzymy się w lewo, w prawo i później jeszcze raz w lewo. Dopiero wtedy możemy przejść
– przekazuje Paweł Gurgul.
Przez pierwszy tydzień roku szkolnego policjanci, strażnicy miejscy oraz strażnicy gminni w powiatach tarnowskim, dąbrowskim, bocheńskim i brzeskim będą stać przed szkołami i przypominać o bezpieczeństwie. Natomiast później funkcjonariusze będą przychodzić na lekcje do klas pierwszych szkół podstawowych, by prowadzić zajęcia na temat bezpiecznego poruszania się po drogach.