Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata. Cerkiew w Kwiatoniu jest od 10 lat na liście UNESCO [WIDEO] [ZDJĘCIA]

kwiaton cerkiew 2023001

To prawdziwa perła architektury, którą odwiedzają turyści z całego świata. Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu już od 10 lat jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji została odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Cerkiew w Kwiatoniu odwiedzają ludzie z całego świata. Jak mówi ks. Wiesław Czaja, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Uściu Gorlickim, są to między innymi Chińczycy, Japończycy czy goście z Wysp Owczych. Obecność na liście UNESCO sprawia, że turyści chętnie tu przyjeżdżają.

– Dlaczego ta cerkiew jest wyjątkowa? Ludzie mówią, że pod każdym względem jest to perła architektury, ale przede wszystkim jest wyjątkowa, bo to świątynia, w której od stuleci obecny jest Bóg. On przemawia do ludzi swoją obecnością

– podkreśla kapłan.

Biskup tarnowski Andrzej Jeż, którzy przewodniczył Mszy Świętej, w rozmowie z naszym radiem przypomniał, że cerkiew, która powstała w XVII wieku, pierwotnie była grekokatolicka.

– Zmiany, które się dokonały po II wojnie światowej, zwłaszcza Akcja „Wisła”, to wszystko sprawiło, że ludność łemkowska została przeniesiona, ale Kościół katolicki przejął te cerkwie, nie zmienił ich wystroju, troszczył się, by nie uległy destrukcji i w ten sposób to dziedzictwo nadal jest. Jest świadectwem wiary osób, które tu spędziły swoje życie i jest pewnym otwarciem na przyszłość, dla następnych pokoleń

– zaznaczył ordynariusz diecezji tarnowskiej.

Na uroczystości z okazji 10-lecia wpisania cerkwi w Kwiatoniu na listę UNESCO przyszli licznie miejscowi i mieszkańcy regionu, ale też goście z dalszych zakątków, między innymi z Bytomia.

– Jesteśmy przyjaciółmi gospodarza, więc nie wypadało nie przyjechać. Cerkiew jest piękna, kolorowa, w słońcu. Ma piękny kształt, a w środku jest jak bombonierka. Jeździmy tutaj od lat. Ja zaczynałem tu już jeździć w latach 80. Uważam, że ta cerkiew jest najpiękniejsza, choć inne też są śliczne.

Spotkaliśmy też pana z Tuchowa, który o uroczystości dowiedział się z radia RDN i w końcu przyjechał do Kwiatonia, do którego wybierał się od dawna.

Dla mieszkańców Kwiatonia i okolic, 10. rocznica wpisania cerkwi na listę UNESCO to duże wydarzenie.

– Cieszymy się i jesteśmy dumni z tego, że taka cerkiew jest w naszej okolicy. Wiemy, że przyjeżdża tu mnóstwo ludzi z różnych krajów, więc cerkiew widocznie ma swój urok

– mówiła jedna z mieszkanek.

Właściwie co roku świątynia jest odnawiana. Ostatnio przyznano ponad 900 tysięcy złotych z Polskiego Ładu, co pozwoli wykonać instalację przeciwpożarową.

 

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

10-lecie wpisania cerkwi w Kwiatoniu na listę UNESCO (3.09.2023)

Exit mobile version