Po gradobiciu w Dąbrowie Tarnowskiej uruchomiono specjalną pomoc dla mieszkańców

371112511 237664898778002 8711825064859359335 n

fot. UM Dąbrowa Tarnowska

Na specjalne wsparcie finansowe mogą liczyć mieszkańcy gminy Dąbrowa Tarnowska, którzy ponieśli spore stary przez wtorkowe (29.08) gradobicie, które poniszczyło niektórym osobom dorobki życia. Zdewastowane zostały domy, uprawy, czy samochody i infrastruktura wokół domostw.

Podstawowa kwota wsparcia na uporanie się z mniejszymi szkodami wynosi do 6 tysięcy złotych, jednak w przypadku poważniejszych szkód pomoc może wynieść nawet do 200 tysięcy złotych.

Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski mówi, że w gminie powołana została specjalna komisja, która ma za zadanie udzielenia tego wsparcia.

– MOPSiWR już powołał komisję, która pracuje i przyjmuje zgłoszenia od mieszkańców, będziemy ich odwiedzać. Trzeba dzwonić i zgłaszać swoje szkody, a potem pojawi się komisja, która będzie tworzyć dokumentację zdjęciową i protokół. Jeśli ktoś prowadzi jakieś naprawy, czy zabezpiecza coś i likwiduje szkodę na własną rękę przy swoim budynku, to musi wykonać dokumentację zdjęciową, aby mogła posłużyć do protokołu, co umożliwi otrzymanie wsparcia finansowego.

Komisja po ocenie strat prześle wniosek do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, który wypłaci następnie pieniądze.

Aby zgłosić stratę w mieniu, czy uszkodzonych budynkach trzeba zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej przy ul. Kościuszki 15A, bądź zadzwonić pod nr telefonu 14 657 83 83 lub 571 336 500.

Z kolei rolnicy, którym został zniszczone uprawy muszą zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej pod numer telefonu 14 644 21 18, lub do referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska nr tel. 14 644 21 18.

Aby rolnik mógł uzyskać wsparcie musi być zarejestrowany w ARiMR i posiadać przynajmniej hektar upraw. Szczegóły dotyczące możliwości otrzymania wsparcia można znaleźć TUTAJ

Silne gradobicie, które nawiedziło gminę wyrządziło wiele szkód. W trakcie ataku żywiołu zostały zerwane, bądź uszkodzone dachy na przynajmniej trzydziestu domach, zniszczone elewacje, samochody, uprawy rolników, powalonych zostało wiele drzew, a w niektórych miejscach pozrywane linie energetyczne.

Krzysztof Kaczmarski dodaje, że najbardziej ucierpiała północno-wschodnia część gminy, czyli miejscowości Gruszów, Nieczajna Górna i Dolna, Szarwark a także samo miasto Dąbrowa Tarnowska.

– Gradobicie wyrządziło wiele szkód. Najpoważniejsze z nich to uszkodzone budynki, zarówno te publiczne, jak i prywatne. Ucierpiała nasza szkoła w Nieczajnej Górnej, tam grad zniszczył kompletnie elewację, powybijał okna, zalana została sala gimnastyczna i uszkodzony dach. W podobny sposób zostało uszkodzonych wiele budynków prywatnych.

Na terenie gminy wciąż trwa usuwanie skutków nawałnicy i szacowanie strat. Burmistrz mówi, że sam koszt naprawy uszkodzonej szkoły w Nieczajnej Górnej wyniesie setki tysięcy złotych, jednak zapewnia, że nie wpłynie to na rozpoczęcie w niej roku szkolnego i szkoła będzie funkcjonować normalnie od 4 września.

We wtorek (29.08) Straż Pożarna w Małopolsce odnotowała 338 interwencji w związku z silnymi burzami, porywistym wiatrem oraz gwałtownym opadem deszczu i gradu.

Najwięcej interwencji dotyczyło powiatu tarnowskiego gdzie było ich 208, w powiecie dąbrowskim było ich 75, a w nowosądeckim przynajmniej 20.

Grad wielkości piłek golfowych. Przez region tarnowski przeszła ogromna nawałnica [ZDJĘCIA][WIDEO]

 

Exit mobile version