Bocheńscy radni miejscy przyjęli oświadczenie ws. reparacji wojennych od Niemiec

Bochnia Rada Miasta

Większość bocheńskich radnych głosowało za przyjęciem oświadczenia, popierającego rząd w sprawie reparacji za szkody, jakie zostały wyrządzone z powodu napaści Niemiec w II wojnie światowej.

Inicjatorem przyjęcia oświadczenia był przewodniczący bocheńskiej rady miejskiej Bogdan Kosturkiewicz. W rozmowie z RDN Małopolska swoją decyzję argumentował tym, że Bochnia w czasie II wojny światowej doznała wielu szkód ze strony niemieckiego okupanta.

– Bochnia ma szczególne prawo do podejmowania tego typu oświadczeń, ponieważ miasto jako pierwsze zostało doświadczone II wojną światową w ten sposób, że 18 grudnia 1939 roku na terenie Wzgórza Uzbornia Niemcy dokonali pierwszej egzekucji ludności cywilnej. Zginęły 52 osoby. Drugi powód jest taki, że w czasie II wojny światowej społeczeństwo miasta Bochni dosłownie zdziesiątkowane. Ponad tysiąc osób spośród około dziesięciotysięcznej ludności miasta zostało zamordowane przez Niemców.

Zdaniem Bogdana Kosturkiewicza, tego typu inicjatywa jest również istotna z perspektywy nauki młodych pokoleń o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej.

– Moje pokolenie, jeszcze z relacji dziadków czy rodziców, pamięta o tym, co się wydarzyło w latach 1939-1945. Młodsze pokolenie już uczy się o tych wydarzeniach tylko z książek. Dlatego to jest szczególny powód, który świadczy o tym, że my, jako mieszkańcy miasta Bochni mamy prawo dopominać się o to, aby istniała pamięć o tych wydarzeniach i o to, aby Niemcy w końcu zapłaciły reparacje wojenne za straty materialne, ale również ludności, która została zlikwidowana, zamordowana.

Za przyjęciem oświadczenia było 12 bocheńskich radnych. Nie było głosu przeciw, lecz 9 rajców nie wzięło udziału w głosowaniu.

W oświadczeniu rada: 'wyraża swoje poparcie dla działań zmierzających do uzyskania zadośćuczynienia należnego Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką. Bochnia ma pełne prawo domagać się jednoznacznego przyjęcia przez Rząd Republiki Federalnej Niemiec odpowiedzialności moralnej, politycznej, historycznej prawnej oraz finansowej za zniszczenie miasta’.

Podobne oświadczenie zostało przyjęte we wtorek (29.08) przez radnych Wielunia (woj. łódzkie).

Exit mobile version