Katecheza przyparafialna głównym tematem odpraw katechetycznych

371161426 344172201274131 8568441936119559468 n

Wspólnota parafialna jest naturalnym miejscem przygotowania do sakramentów – mówił podczas odpraw katechetycznych ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, członek Zarządu Rady Szkół Katolickich w Polsce. Jest on gościem odpraw katechetycznych w diecezji tarnowskiej.

Kapłani, siostry zakonne i katecheci świeccy tuż przed nowym rokiem szkolnym uczestniczą w wykładach i wspólnej modlitwie.

Jak mówi ks. dr Marek Studenski, w katechezie przyparafialnej, nie chodzi o to, aby budować jakąś opozycję wobec katechezy szkolnej.

– Przy parafii te spotkania mają swój charakter. Nie chodzi o to by był to powrót do katechezy sprzed lat, bo to nie były spotkania duszpasterskie przyparafialne, to była dalej lekcja religii wyrzucona ze szkoły. Ona znalazła tylko miejsce w salce katechetycznej. Chodzi o to, aby te spotkania miały charakter spotkań duszpasterskich, ewangelizacyjnych, żeby był tam głoszony kerygmat. Te salki katechetyczne powinny też tak wyglądać. Niekoniecznie w ławkach siedzimy tylko w kręgu. Często są salki katechetyczne przerobione na kluby, kawiarenki. Chodzi o to, żeby parafia tętniła życiem zwłaszcza przed przygotowaniem do sakramentów świętych.

Katecheci podkreślają, że wiele mają do przekazania młodym ludziom, ale ważny jest też sposób przekazywania tej wiedzy.

– To jest kolejny czas, w którym możemy dzieciom i młodzieży przybliżyć Pana Boga. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie, który jest bardzo zagrożony przez różne media społecznościowe, pokazywać tę prawdziwą wartość jaką jest Bóg, jaką jest drugi człowiek, radość z bycia z młodym człowiekiem i towarzyszenie mu przede wszystkim w tym trudnym etapie wzrastania i dojrzewania. – Na pewno jest to duże wyzwanie. Czasy się zmieniają, zmieniają się techniki nauczania. Zmienia się odbiór przez dzieci przez młodzież. Trzeba dzisiaj szukać sposobu, żeby do nich dotrzeć. Kiedyś wystarczyło przyjść z podręcznikiem, opowiedzieć, a dzisiaj trzeba szukać środków multimedialnych. Oddziaływać nie tylko na słuch, ale na wzrok i wszystkie zmysły.

W diecezji tarnowskiej uczyć religii będzie 1400 nauczycieli. Liczba uczęszczających na lekcje religii utrzymuje się w ostatnich trzech latach na poziomie 97-98 proc.

Odprawy katechetyczne zorganizowano w Nowym Sączu i w Tarnowie.

 

Exit mobile version