Legionella w powiecie brzeskim. To pierwsze zakażenia w Małopolsce

brzesko szpital 1

fot. archiwum

W Małopolsce odnotowano pierwszy przypadek zakażenia bakterią Legionella. Zakażona jest pacjentka DPS-u w Gnojniku, która w ciężkim stanie przebywa w jednym ze szpitali na terenie województwa. Do szpitala w Brzesku trafiła kolejna osoba z tej placówki, u której podejrzewa się, że również zakaziła się tą bakterią.

Jak informuje Radio RDN Małopolska starosta Brzeski Andrzej Potępa, prawdopodobnie osoba, u której potwierdzono legionellę trafiła do DPS-u już zakażona, jednak sanepid przeprowadzi w nim badanie wody.

– Osoba, u której potwierdzono zakażenie przebywała w prywatnym DPS na terenie powiatu i została przewieziona do szpitala w Brzesku. Sanepid pobrał już próbki wody, żeby zbadać czy do zakażenia doszło na terenie placówki. Istnieje jednak przypuszczenie, że z tą chorobą przyjechała, ponieważ kilka dni temu trafiła do tego DPS. Ustalamy teraz czy przywiozła ze sobą tę chorobę, czy zaraziła się na miejscu.

Placówka, z której pochodzą te osoby ma pod opieką ponad 50 osób. Andrzej Potępa mówi, że w ośrodku w tym momencie panuje wzmożony nadzór medyczny i sanitarny, a sanepid wdrożył procedury kryzysowe.

W związku z pierwszym przypadkiem zakażenia w Małopolsce, w niedzielę wieczorem zwołano sztab kryzysowy w urzędzie wojewódzkim.

Pierwszy przypadek zakażenia legionellą odnotowano w Rzeszowie, w czwartek 17 sierpnia. Zakażenie intensywnie rozwija się w województwie podkarpackim, dotychczas bakterię potwierdzono u 144 osób. Najwięcej zakażonych, bo aż 96 mieszka w Rzeszowie. Przypadki zakażenia odnotowano także w powiecie dębickim i województwie lubelskim.

Dotychczas zmarło 8 osób, u których potwierdzono zakażenie bakterią, a także choroby współistniejące.

Podkarpacki Sanepid poinformował, że w czterech z dziewięciu próbek wody pobranych 18 sierpnia do badań z sieci wodociągowej w Rzeszowie wykryto bakterie Legionelli.

Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Legionellą nie można się zarazić od człowieka, albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

Objawami choroby są bardzo wysoka gorączka, zaburzenia oddychania, zaburzenia świadomości, ból głowy, ból w klatce piersiowej, dreszcze, kaszel, a najbardziej niebezpieczne jest doprowadzenie do zapalenia płuc. Czas między dostaniem się bakterii do organizmu, a pojawieniem się pierwszych objawów wynosi zazwyczaj od 2 do 10 dni.

Dębica. Pierwsze przypadki zakażenia Legionellą

Exit mobile version