Przemoc domowa to zjawisko, które wciąż się nasila, a na które nie można być obojętnym. Policja apeluje, aby zgłaszać każdy jej przypadek. Dzięki zmianom ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie funkcjonariusze mają nowe możliwości, mogące pomóc poszkodowanym.
Policjanci mają między innymi możliwość wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia przez sprawcę mieszkania. Mogą także zakazać zbliżania się do osoby pokrzywdzonej. Dzięki zmianom w ustawie policjanci mogą też zakazać sprawcy kontaktowania się z osobą pokrzywdzoną za pomocą telefonu, czy komunikatorów internetowych. Funkcjonariusze mogą także zakazać wstępu i przebywania w określonych miejscach, takich jak np. miejsce pracy osoby poszkodowanej.
W przypadku przemocy domowej liczy się szybka reakcja. W Polsce istnieje wiele instytucji, które pomagają w takich sytuacjach, w tym Policja. Przypadki przemocy domowej można zgłaszać pod numer 112, czy do dyżurnego najbliższej jednostki policji. Zgłoszenia można dokonać także poprzez aplikację Alarm 112, czy stronę Policja e-usługi. Ofiary przemocy domowej wsparcie i pomoc mogą otrzymać także, dzwoniąc na Niebieską Linię (tel. 800 120 002), Telefon Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linię Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309 900).
W sytuacji, gdy potrzeba jest natychmiastowa pomoc, można wykonać międzynarodowy gest ,,Pomóż mi”. Polega on na dyskretnym pokazaniu całej dłoni, a następnie złożeniu jej w pięść, chowając przy tym kciuk do środka. Widząc taki gest, należy dyskretnie zadzwonić pod numer 112 i powiadomić o tym służby.