Pielgrzymka to przede wszystkim ludzie, którzy tworzą Kościół, są piękni i młodzi, często także wiekiem, a zawsze sercem. 41. Piesza Pielgrzymka Tarnowska jest już (niemal) u celu. „Wierzę w Kościół Chrystusowy” – to hasło przyświecało tegorocznemu pielgrzymowaniu, a każdego dnia Kościół był przedstawiany i rozważany w różnych odsłonach i aspektach.
Jak mówi dyrektor pielgrzymki ks. Paweł Broński, ten Kościół Pielgrzymujący na Jasną Górę był w tym roku dość liczny:
– Liczba pielgrzymów względem ubiegłego roku znacząco wzrosła, i statystyka zbiorcza pielgrzymki pokazuje, że 5457 pielgrzymów wybrało się w tym roku na szlak. I nie liczymy tutaj tych, którzy byli tylko w weekend, odwiedzając swoich bliskich pielgrzymowali tylko 2 dni. Nie liczymy też tych, którzy przyjechali na samo wejście pielgrzymki.
Około 3 tysięcy pielgrzymów było w części B, natomiast w części A nieco ponad 2 tysiące. Bardzo cieszy też fakt, że na szlak wybrało się wiele osób życia konsekrowanego.
– Ponad 100 księży pielgrzymowało z tymi ludźmi. I na pewno lepiej się ludziom wędruje, kiedy widzą,że kapłan z ich wspólnoty parafialnej idzie z nimi. Bardzo radosne jest to, że połowa kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie wybrała się na pielgrzymkę. Wśród kapłanów mieliśmy 4 neoprezbiterów, jednego w części A i trzech w części B. Ponad 30 sióstr zakonnych, jeden brat szkolny.
Nad bezpieczeństwem pielgrzymów przez całą trasę czuwali siostry i bracia porządkowi. Ilu ich jest i co należy do ich obowiązków? O tym opowiada ks. Piotr Cichoń, kierownik trasy pielgrzymkowej.
– Jest tych porządkowych 161 osób, w części A 85, zaś w części B 76 braci i sióstr. Przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo, w czasie gdy pielgrzymi przemierzają odcinki z jednego postoju do drugiego. Ale też pomagają organizacyjnie: rozciągnąć tuby, wyjść z postoju, zatrzymać ruch, jeżeli to jest konieczne, przede wszystkim służyć, bym tym fartuchem służby bezpieczeństwa w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
41. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę powoli przechodzi do historii. Zdjęcia, relacje dźwiękowe i video mogą Państwo znaleźć na naszym profilu facebookowym PPT z radiem RDN oraz na naszej stronie internetowej www.rdn.pl
Posłuchaj całego Studia Pielgrzymkowego: