Kilkanaście minut wystarczy do tragedii. Policja apeluje – nie zostawiaj dziecka, seniora i zwierzaka w aucie podczas upałów.
Temperatura wewnątrz zamkniętego auta w przeciągu 10 minut może sięgać nawet 60 stopni Celsjusza.
Takie temperatury mogą być zabójcze.
– Dużym błędem jest zamykanie samochodu, nawet z uchylonymi szybami na upale, bo wtedy w ciągu kilku minut temperatura w samochodzie staje się nie do wytrzymania. Pamiętajmy, że podczas bardzo wysokich temperatur, a mamy z nimi do czynienia w tym roku często, skłaniają do tego, aby dwa razy zastanowić się nad tym co robimy. Nie zostawiajmy osób, dzieci, czy zwierząt w samochodach na parkingach, gdzie są narażone na działanie wysokiej temperatury
– mówił asp. sztab. Paweł Klimek z tarnowskiej policji.
Policja zachęca, aby każda osoba będąca świadkiem takiej sytuacji nie wahała się zareagować, bo takie działanie może uratować czyjeś zdrowie lub życie. Widząc takie zdarzenie trzeba poinformować o tym służby i można wybić szybę w samochodzie, jeśli nie można się do niego dostać w inny sposób.
Jak tłumaczy Paweł Klimek, prawo przyzwala na zniszczenie mienia, bez ponoszenia żadnych konsekwencji, jedynie w stanie wyższej konieczności, a ratowanie życia takim właśnie jest, zarówno w przypadku ratowania ludzi, jak i zwierząt.
– Musimy się liczyć z z tym, że jeśli ktoś na parkingu zobaczy np. zwierzaka, który przebywa w naszym aucie podczas wysokiej temperatury, to ktoś może nam zarzucić znęcanie się nad zwierzakami i ma prawo wybić nam szybę. Niezależnie od tego czy to będzie osoba postronna, czy funkcjonariusz.
Za pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w aucie podczas upału można także ponieść karę.
Artykuł 160 kodeksu karnego mówi, że w takich przypadkach rodzicowi lub opiekunowi dziecka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku zwierząt można otrzymać do 3 lat pozbawienia wolności.
Policja podaje instrukcję, jak prawidłowo reagować, gdy zauważymy dziecko, osobę starszą lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie:
1. Zareaguj – pukaj w szybę, uderzaj w karoserię i nawołuj.
2. Jeśli nie ma reakcji, poszukaj właściciela w pobliżu, poproś innych o pomoc, podejmuj próbę otwarcia samochodu lub bagażnika.
3. Jeżeli nie uda Ci się otworzyć pojazdu, wezwij służby – telefon 112.
4. Rozbij szybę – ale nie od strony poszkodowanego.
5. Po dostaniu się do środka auta, natychmiast wyciągnij osobę lub zwierzę.
6. Wyciągniętą osobę przenieś w zacienione, przewiewne miejsce.
7. Sprawdź przytomność i oddech.
8. Jeżeli stwierdzisz, że osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, schłodź ją, w tym celu poluzuj lub rozepnij jej odzież i ułóż w pozycji bocznej bezpiecznej.
9. Jeżeli osoba nie oddycha natychmiast rozpocznij resuscytację.