Fasolowe Żniwa. W Rożnowie to świętowanie na miarę dożynek [ZDJĘCIA]

Roz018

Fasolowe Żniwa w Rożnowie to przedostatnia impreza w ramach letniego cyklu Dni Jeziora Rożnowskiego 2023. Dla mieszkańców to święto rangi dożynek i nie dziwne, bo było się czym pochwalić. Rosnąca w dolinie Dunajca fasola Piękny Jaś jet zdrowa, smaczna i przede wszystkim lokalna. 

Wszystko rozpoczęło się w sobotnie popołudnie (19.08) uroczystą Mszą Świętą. Przy udziale władz gminy Gródek nad Dunajcem, odprawiona została oan w zabytkowym kościele św. Wojciecha w Rożnowie, a po niej korowód z poświęconymi 15 sierpnia wieńcami przeszedł pod pobliski amfiteatr.

Chcieliśmy pokazać, że świętowanie zbiorów fasoli jest dla nas, jak tradycyjne dożynki po żniwach – mówił dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gródku nad Dunajcem, Zbigniew Gąska.

– Niektórzy pytają, Fasolowe Żniwa – dożynki? Otóż tak. Fasola jest niczym innym, jak plonem, produkowanym przez rolników, a dożynki to święto plonów. Dlatego dla nas, w tym regionie, Fasolowe Żniwa są dożynkami. Jest odprawiana Msza Święta dziękczynna za plony oraz w intencji rolników i ich rodzin.

Nie zabrakło oczywiście poczęstunków z fasoli, ale mieszkańcy mogli kosztować również innych lokalnych przysmaków, czy obowiązkowych pieczonych kiełbasek, przygotowanych przez gminne Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, jak dmuchańców, konkursów z nagrodami oraz słodkich przekąsek. Jak mówili uczestnicy imprezy, warto spotkać się tu co roku i promować w ten sposób swój lokalny produkt.

– Piękna impreza. Jak jest pogoda to jest impreza i bawią się ludzie do późnej nocy

– mówił zadowolony starszy pan.

– Oczywiście fajna impreza

– podsumowała krótko jedna z pań, które na Fasolowych Żniwach prezentowała swoje stoisko.

– Takie imprezy są potrzebne. Można zakosztować regionalnych potraw, ludzie się integrują, więc fajnie też być uczestnikiem takiego wydarzenia

– zachwalała kobieta, obserwująca korowód dożynkowy.

Mieszkańcy mogli bawić się przy muzyce orkiestry dętej, śpiewie regionalnych zespołów ludowych, jak „Siennioki” oraz zaproszonych okolicznych kapel. Jako gość wieczoru, w tym roku do Rożnowa zagościł zespół InoRos.

Exit mobile version