Wierni przynoszą do kościoła kwiaty, zioła i owoce, a rolnicy dziękują za zebrane w danym roku plony i proszą o urodzaj w kolejnym. 15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej. Obchodzone jest w Kościele już od V w, z początku jako święto Zaśnięcia Matki Bożej. Dogmat o wniebowzięciu Maryi ogłoszony został przez papieża Piusa XII 1 listopada 1950 r.
Według tradycji Matka Boża ostatnie lata swego życia spędziła w Jerozolimie w pobliżu Wieczernika albo w Efezie.
Kult Matki Bożej Wniebowziętej w diecezji tarnowskiej jest bardzo żywy. Parafie pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przeżywają uroczystości odpustowe. Tak jest m.in. w Sanktuarium w Brusniku, Przeczycy i Szczyrzycu.
Główna uroczystość odpustowa z błogosławieństwem ziół i kwiatów ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Bruśniku odbędzie się o godz. 11:00 przy ołtarzu polowym. Przewodniczył jej będzie ks. dr Jan Szczych – proboszcz w Lubieniu Wielkim w Ukrainie.
Centralne uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Przeczycy rozpoczną się o godzinie 11:00. Przewodniczył im będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż, który poświęci wieńce żniwne, zioła i kwiaty oraz tradycyjne wiązanki i chleby wypieczone z tegorocznych ziaren. Będzie to dziękczynienie za tegoroczne zebrane plony.
Uroczyści odpustowe ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w opactwie Cystersów rozpoczną się Mszą święta o północy, a sumie odpustowej o godzinie 11:00 przewodniczył będzie abp Stanisław Budzik metropolita lubelski.
Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest w Kościele Katolickim świętem nakazanym, tzn. tego dnia katolików obowiązuje udział we Mszy św.
Matka Boża w Przeczycy przeczy złu i nieszczęściom. Wierni szykują się na odpust