W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada szczyt aktywności Perseidów. Jak mówi RDN Małopolska opiekunka Pracowni Hellera w tarnowskim Pasażu Odkryć Justyna Put, sierpień jest dobrym miesiącem na obserwację nocnego nieba, ponieważ już jest po białych nocach, Słońce jest już ponad 18 stopni pod horyzontem i robi się już bardzo ciemno.
Deszcz Perseidów to najbardziej wyczekiwany spektakl na nocnym niebie w sierpniu.
– To zjawisko powstało dlatego, że bardzo dawno temu przeleciała kometa 109P/Swift-Tuttlr. To małe ciało niebieskie składa się głównie z lodu i małych meteoroidów, które pod wpływem tego, że Słońce oświetla tą kometę, rozgrzewa się. Odpadają od niej niewielkie odłamki, które zostają w przestrzeni kosmicznej, więc na orbicie tej komety jest wiele takich meteoroidów. W okolicach 12 sierpnia Ziemia przecina tą orbitę komety i wtedy można obserwować meteoryty.
W czasie jednej godziny możemy zobaczyć nawet ponad 60 Perseidów. Do obserwowania spadających gwiazd nie potrzeba specjalistycznego sprzętu.
– Zjawisko to najlepiej obserwować wtedy, gdy jest całkiem ciemno, czyli nie mogą świecić żadne światła. Ustawiamy się tam gdzie jest najciemniej, to znaczy że rynek w Tarnowie odpada, ale Góra Św. Marcina będzie dobrym miejscem na obserwacje. Najlepiej usiąść na wygodnym leżaku, kocu i podziwiać największy możliwy fragment nieba, ponieważ nigdy nie wiemy, w którym miejscu pojawi się to zjawisko. Co ciekawe najlepiej obserwować je własnymi oczami, gdyż mają one szeroki kąt widzenia.
Kolejnym wyczekiwanym wydarzeniem dla amatorów astronomii będzie częściowe zaćmienie Księżyca. Obserwować je możemy już 28 października.